- 9. marec 2025 o 09:15
Košice ocenia významných obyvateľov, niektorým udelia aj ceny in memoriam. Kto si preberie cenu tento rok?
Poslanci mestského zastupiteľstva minulotýždňovom rokovaní rozhodli celkovo o 13 nominovaných osobnostiach a kolektívoch, ktoré v roku 2025 dostanú Cenu mesta Košice. Mestské zastupiteľstvo zároveň udelilo po druhý krát v histórii aj špeciálne ocenenie „Pro Urbe“, informuje mesto Košice na svojom webe.
Cenu mesta Košice môže udeliť Mestské zastupiteľstvo v Košiciach za perfektné tvorivé výkony, významné výsledky a mimoriadne zásluhy vo vedeckej, technickej, kultúrnej, umeleckej, športovej, publicistickej a verejnoprospešnej činnosti. Cena mesta Košice je udeľovaná každý rok, najviac desiatim jednotlivcom a trom kolektívom. Medzi tohtoročnými ocenenými sú športovci, lekári, vedci, umelci aj zosnulý bývalý šéfredaktor denníka Korzár Jaroslav Vrábeľ, ktorému udelia cenu „in memoriam“.
Návrhy na udelenie ocenení mohli predkladať predstavitelia mesta, poslanci mestského zastupiteľstva, orgány mestských častí, zástupcovia širokej verejnosti, hlavne občianske združenia, humanitárne, kultúrne, cirkevné, umelecké, vedecké, vzdelávacie, podnikateľské a športové inštitúcie, ako aj ďalší obyvatelia mesta. Prestížnu cenu odovzdá významným Košičanom vedenie mesta na čele s primátorom Jaroslavom Polačekom 7. mája počas osláv Dňa mesta Košice.
Kto získa špeciálne ocenenie?
- František Balún, sólista Opery Štátneho divadla v Košiciach
- Szabolcs Eschwig-Hajts, reprezentant a tréner vodného póla v Košiciach
- doc. ThDr. Michal Hospodár, PhD., gréckokatolícky kňaz a vysokoškolský pedagóg
- doc. MUDr. Adrián Kolesár, PhD., MPH, špičkový slovenský kardiochirurg
- Mile Kovačevič in memoriam, zakladateľ FK Galaktik, organizátor Juventus Campov na Slovensku
- MUDr. Zuzana Kurcinová, lekárka detskej urológie
- prof. MUDr. Ivica Lazúrová, FRCP, DrSc., prednostka I. internej kliniky UNLP Košice a LF UPJŠ
- doc. Ing. Lýdia Repiská, CSc., docentka chemickej metalurgie
- MUDr. Tomáš Teššer in memoriam, dlhoročný člen predstavenstva Židovskej náboženskej obce
- Mgr. Jaroslav Vrábeľ in memoriam, novinár, bývalý šéfredaktor denníka Korzár
- II. interná klinika UNLP Košice a Lekárskej fakulty UPJŠ
- Katedra jadrovej a subjadrovej fyziky UPJŠ
- Tanečná škola SHOW DS Košice
Cenu si zaslúži za ľudskosť a obetavosť
Mestské zastupiteľstvo po druhýkrát v histórii udelilo aj cenu „Pro Urbe“. Na základe návrhu Rudolfa Schustera, Richarda Dudu, Jozefa Živčáka a Milana Fiľa ju získal rímskokatolícky arcibiskup, metropolita Košickej arcidiecézy a predseda Konferencie biskupov Slovenska Monsignor Bernard Bober. Cenu Pro Urbe mu udelili za významný podiel na budovaní spoločenského zmieru a za výnimočný prínos k udržiavaniu kultúrnych hodnôt a tradícií a taktiež aj podporu charity v mesta a celom regióne. Premiérový držiteľ tohto ocenenia bol bývalý slovenský prezident a košický primátor Rudolf Schuster, ktorý túto cenu získal v roku 2017.
Minútky zo Slovenska
- 14:00 Kde v Nitre pribudne nová Biedronka? Investor plánuje rozšírenie cesty, pribudnú aj parkovacie miesta
- 14:00 Najnovší prieskum ukázal, ktorý svetový líder je u Slovákov najobľúbenejší. Neuveríte, ako dopadol Trump
- 14:00 FOTO: Vedeli ste, že aj Žilinský kraj má svoj Yellowstone ? Farebné jazierka so sírnym zápachom pozná len málokto
- 14:00 PRIESKUM: Dankova SNS by v apríli skončila mimo parlamentu, jazýčkom na váhach by mohol byť Matovič
- 14:00 Trenčiansky kraj zrušil verejné obstarávanie na vodíkové autobusy pre nedostatok ponúk, v projekte chce ale pokračovať
- 13:00 Bánovce získali viac ako 600-tisíc eur na novú cyklotrasu, mesto chce posilniť prepojenie s okolitými obcami
- 13:00 VIDEO: Večerné ulice zaplnili cyklisti. Nočná jazda v Piešťanoch prilákala desiatky ľudí
- 13:00 Opekanie vo Vrakunskom lesoparku sa mení, onedlho pribudne možnosť rezervácie aj poplatky
- 13:00 Medveď sa má pohybovať v Trnovom už viac dní: Nové hlásenie spresňuje miesto, ľudí vyzývajú na opatrnosť
- 13:00 Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie. Na Slovensko prichádza poľský gigant, kde otvorí prvú predajňu?
- 12:30 FOTO: Nočný zlodej vyčíňal v Bánovciach celé mesiace: Policajti ho konečne chytili!
- 12:00 Od 1. mája platí zákaz alkoholu aj pre spolujazdcov. Pokuta až 650 €, no platí dôležitá výnimka
- 12:00 Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie, na Slovensko prichádza poľský gigant
- 12:00 Streľba v Nových Zámkoch vystrašila obyvateľov. Niekto sa chce zbaviť miestnych holubov
- 12:00 FOTO: Za skalickým trdelníkom aj históriou na dvoch kolesách: Táto trasa vás prevedie Moravou aj Slovenskom