S parkovaním vo večerných hodinách je to v Košiciach ako hľadanie ihly v kope sena. Obyvatelia často prechádzajú po celom sídlisku a snažia sa nájsť aspoň jedno miesto na zaparkovanie. Večer to však nie je jednoduché a parkoviská sú preplnené. Niektorí vodiči tak parkujú aj na chodníkoch či trávnatých plochách.
Obyvateľ košického sídliska Nad jazerom však rieši rébus. „Ako vyparkuje modrý Hyundai ráno 4:30 hod.? A doplnková otázka, ak sa mu to podarí, ako dlho mu to bude trvať?,“ pýta sa susedov na sociálnej sieti Košičan, ktorý si už na ráno vybavil náhradný odvoz do práce.
Sused rozpútal pod svojím príspevkom diskusiu medzi ďalšími Jazerčanmi. Martina si myslí, že je to úplne v poriadku a nemal by byť problém vyjsť. „Neraz som už takto stála a v pohode aj vyšla. Ak už nikde inde nebolo miesto, aj toto je parkovacie miesto, na ktoré som ako posledná prišla a ráno prvá vyšla.“ Suseda doplnila svoj komentár aj o fotografiu svojho zaparkovaného auta, za čo si zaslúžila aj niekoľko obdivných komentárov. „No, tak to si musela dobre potočiť volantom, dá sa, ale nie každý má talent na šoférovanie. Ja sa pohrám s parkovaním aj 2 minútky, ak treba. Ale mal som aj také rána, že som chcel susedom odkrútiť uši,“ vyjadril sa Peter. Ako spomenul, problém nastáva, ak niekto šoféra úmyselne takýmto spôsobom zablokuje. „Neraz som tak aj ja vychádzal a v pohode,“ opisuje svoju skúsenosť Lukáš.
Patrik si všimol, že takéto parkovanie v zahraničí nie je ničím výnimočné, dokonca je to tam úplne bežné. „Ta tak to je vo Francúzku bežné. Nárazník o nárazník,“ doplnil do diskusie ďalší.
Niektorí si myslia, že takéto blokovanie je dobrým dôvodom na kontaktovanie Mestskej polície. Zákon o cestnej premávke zakazuje parkovanie vozidla na mieste, ktoré bráni vo vjazde alebo výjazde, najmä do a z brány, garáže, parkoviska alebo parkovacieho boxu. Ak potrebujete odísť, ale niekto iný umiestnil svoje auto tak, že vám bráni vo výjazde, môžete to nahlásiť na mestskú políciu. Musíte počkať na príchod hliadky a následne odťahovej služby, aby ste im dokázali, že skutočne došlo k zablokovaniu nášho riadne zaparkovaného vozidla. Vodičovi zablokovaného vozidla riešenie problému zaberie nejaký čas a vinníkovi zas niekoľko eur z peňaženky.
Porušenie zákazu parkovania na miestach, ktoré bránia vjazdu alebo výjazdu, sa trestá pokutou 20 až 30 eur. Ministerstvo vnútra v sadzobníku uvádza za tento priestupok 50 eur. Aj ignorovanie zákazu parkovania na miestach brániacich vjazdu alebo výjazdu iného správne zaparkovaného vozidla sa trestá rovnakou pokutou, uvádza online portál autotrendy.sk.
Ak však policajt usúdi, že ide o úmyselný priestupok spôsobujúci prekážku alebo sťaženie premávky na verejnej komunikácii, v obytnej zóne alebo v dopravnej zóne, uloží pokutu vo výške 100 až 300 eur.