Zvláštne praktiky farára v Krásnej, matku nevesty zahriakol, aby bola ticho. Neveste neveril, že sa chce vydať z lásky


V Krásnej nad Hornádom riešia veriaci nepríjemný prístup tunajšieho kňaza

Foto: Zvláštne praktiky farára v Krásnej, matku nevesty zahriakol, aby bola ticho. Neveste neveril, že sa chce vydať z lásky
Foto: Farnosť Krásna

Svadba by mala byť najkrajším dňom v živote snúbencov. Prípravy na túto udalosť sú preto vždy dôsledné. Budúca nevesta z metropoly východu sa rozhodla, že sobáš by chceli s budúcim manželom v rímskokatolíckom kostole. Rozhodla sa preto osloviť kňaza z košickej mestskej časti Krásna nad Hornádom. Zo stretnutia s ním však odchádzala nepríjemne zaskočená. So svojou skúsenosťou sa rozhodla podeliť sa s obyvateľmi tejto mestskej časti na sociálnej sieti.

Mladá žena kontaktovala pána farára telefonicky s otázkou, či by ho mohla navštíviť počas administratívnych hodín, aby sa informovala o možnostiach sobáša. „Chcela som sa uistiť, že ho nebudem rušiť, ak by mal iné povinnosti. Jeho odpoveď bola stručná – ak sú hodiny uvedené na webovej stránke, platia.V rámci informovania sa, som sa v sprievode mojej mamy dostavila na faru a zazvonila,“ uvádza budúca nevesta. Pán farár vyšiel, spýtal sa jej, či to je ona, kto mu volal, a následne oznámil, že nemá čas. „Vzápätí sa ma opýtal, či je to moja mama, na čo som mu odpovedala kladne. Jeho prvá reakcia ma však prekvapila a šokovala – prvú vec, ktorú nám pán farár povedal je, že ide o nútený sobáš, keď prišla so mnou moja mama, a že ma do sobáša vyslovene núti a dodal, že zastáva veľmi prísny postoj. Podotýkam, že sme sa prvýkrát stretli. Pokojne som mu vysvetlila, že môj snúbenec počas týždňa nie je v Košiciach, a preto som poprosila moju mamu, aby ma prišla sprevádzať pri zisťovaní dostupnosti termínov,“ pokračuje mladá žena. Kňaz jej odpovedal, že mal aj iných snúbencov z čestnej stráže, ktorí si podľa jeho slov vzali voľno na takéto stretnutia. Budúca nevesta rozumie tomu, že prítomnosť oboch snúbencov môže byť v určitých fázach príprav veľmi dôležitá, no jej návšteva mala čisto informatívny charakter, pretože chceli len zistiť, či je vôbec voľný termín na sobáš. „Moja mama, ktorá situáciu vnímala rovnako, dodala, že by sa dalo komunikovať aj citlivejšie a odišla. Ako som odchádzala z fary, a to podotýkam, pri smetiakoch mi pán farár zopakoval svoju domnienku o nútenom sobáši, ktorú som absolútne nepochopila. Napriek mojim vysvetleniam mi povedal, že o tri roky určite prídem žiadať o anuláciu manželstva, a na záver dodal poznámku o mojej mame, že je asi citlivá a že má byť radšej ticho, ktorú považujem za nevhodnú.“

Mladej žene to prišlo agresívne, keďže jej mama sa slušne rozlúčila a odišla bez jediného slova. „Úprimne ma táto skúsenosť veľmi mrzí. Som veriaca a nikdy predtým som sa s takýmto prístupom nestretla a som sklamaná nielen z komunikácie samotnej, ale aj zo spôsobu, akým bola vedená. Myslím si, že v súčasnosti, kde si mnohí mladí ľudia na sviatosť manželstva až tak nezakladajú, by malo byť vítané a podporované, ak sa niekto rozhodne pre cirkevný sobáš. Prístup, aký som zažila, bol skôr odrádzajúci. Po tejto skúsenosti ani nerozmýšlam nad sobášom v tomto kostole a už vôbec nie pri tomto farárovi. Je to na zamyslenie,“ dokončila príbeh budúca nevesta.

Susedia zdieľajú rovnaké rozčarovanie

Krásňania sú týmto príspevkom znepokojení, pretože kňaz by mal byť pre ľudí prístupný nielen v stránkových hodinách. Byť duchovným otcom si vybral pán farár sám. „Možno by si mal spomenúť, prečo sa stal kňazom. Tento spôsob odrádza mladých ľudí a radšej pôjdu inde,“ zamýšľa sa jedna z veriacich. Dopĺňa, že predchádzajúci otec Juraj bol iný. „Bol to veľký človek a veľmi chýba jeho následníkovi pár jeho obdivuhodných vlastností. Pokora a ľudskosť. Za ním sme chodili kedykoľvek. A vždy otvoril dvere na fare s láskavým úsmevom a ochotou pomôcť v ktorúkoľvek hodinu,“ spomína s láskou na duchovného, ktorého tu mali všetci radi.

Pani Martina zažila podobnú skúsenosť s dodatkom, že dva dni pred sobášom snúbencom bolo oznámené že oni nemajú informáciu o tom, že sa má nejaký sobáš udiať. „Skoro som dostala infarkt. Plus na sobáši ako bonus predával kaplan hrnčeky. Proste topka!

Ďalšia z veriacich si všimla nadmiernu aktivitu duchovného v online priestore. „Pre neho je najdôležitejšie zdieľať statusy a miešať sa do politiky, viac sú zaujímavé svetské veci ako duchovné vedenie farnosti, ktorá veľmi upadá, hlavne, ze je najkrajšia fara na šírom okolí, toto je najviac,“ informuje ďalších susedov Krásňanka.

Necitlivo sa správal pri pohreboch aj krstoch

My sme mali tiež veľmi nemilú skúsenosť pri riešení pohrebu babky, v ťažkých chvíľach, keď má byť duchovný oporou, tak vás vytočí do vývrtky, lebo on nebude, podotýkam, o 14:00 hod. chovať po tme, že na to máme zabudnúť,“ pridáva svoju skúsenosť aj pani Lenka, ktorá sa rozhodla napísať sťažnosť na biskupský úrad, tá však ostala bez odozvy.

Miestny duchovný v kostole krstí aj malé deti miestnych veriacich. Tí však na krstiny svojich ratolestí nespomínajú v dobrom. Na krstinách dcéry pána Dušana zhasol po konci obradu svetlo a vyháňal všetkých z kostola. „Stihli sme si ledva pár fotiek urobiť. Celkovo bol nepríjemný. Krstiny nášho syna na KVP bol úplný opak,“ uvádza otecko v diskusii.

Pani Klaudia sa pred nejakým časom tiež rozhodla pre krst svojho dieťatka v tomto kostole. „Farár bol veľmi nepríjemný, veľmi nás plašil a neakceptoval naše prosby, aby ešte chvíľu počkal, pretože sme čakali moju mamu a celú moju rodinu. Krst rýchlo zbúchal a keď skončil, akurát vtedy prišli moji rodičia. Všetko trvalo maximálne 10 minút. Úplne nám pokazil celý dojem z tejto udalosti a to čo sme očakávali a chceli prežiť,“ podelila sa o skúsenosť sklamaná veriaca. O to viac ju to celé mrzelo, lebo musela prehovoriť  manžela, ktorý je pravoslávny veriaci, aby deti pokrstili v rímskokatolíckom kostole. „Duchovný si asi myslel, že to chceme rýchlo zbúchať a ísť sa ožrať. Lenže môj svokor zomrel mesiac pred narodením môjho syna a chceli sme to teda prežiť úplne inak, ako si farár možno predstavoval. Je veľmi necitlivý a neprofesionálny,“ podotkla sklamane Košičanka.

Po láskavom duchovnom im poslali pravý opak

Mnohí si tak často spomínajú na otca Juraja Semivana, ktorý nečakane zomrel a nahradil ho aktuálny kňaz. „Niečo také by sa vám pri predchádzajúcom farárovi nestalo, Juraj Semivan bol farár dušou aj srdcom, svoje srdce otvoril každému bez rozdielu, šíril lásku, pokoj a pokoru.Tie časy, keď bol plný kostol ľudí, okolie kostola plný ľudí, tento farár nikdy nevráti,“ zaspomínala si veriaca Tatiana.

Patrik si tiež rád spomenie na sobáš, ktorý mal práve v tejto farnosti. Sobášil ho však spomínaný nebohý Juraj Semivan. „To bol pán farár telom, dušou, výrazom, všetkým . A svadobní hostia, že wooow, to aký farár. Verím, že veľa ľudí chodilo na omšu k nemu aj kvôli tomu, akú mal charizmu a aký to bol človek . Stále si naňho spomeniem,“ uvádza ďalší veriaci. Autorke príspevku verí, že je smutná z takého prístupu, lebo on sa s podobným stretol v Košickej Polianke. Preto sa rozhodol ísť do vedľajšej farnosti k pánovi farárovi Semivanovi. „Ešte mi robil aj problémy, lebo nesúhlasil s tým, aby som išiel inde na sobáš a nechcel mi dať písomný súhlas. Potom neskôr mi strelil do psa, ale po rokoch som mu všetko odpustil, nech sa mu darí. Čiže nebojte sa a choďte inde, je to vás deň a užite si ho s lepším farárom,“ povzbudil budúcu nevestu.

Vo veci sme oslovili aj vedenie košickej arcidiecézy, avšak svoje stanovisko k veci po viac ako týždni nedoručili. V prípade ich odpovede budeme článok aktualizovať.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Košickom kraji