Nová komédia košického divadla Remeselníci prekvapí pointou aj prekvapivým záverom


Foto: Nová komédia košického divadla Remeselníci prekvapí pointou aj prekvapivým záverom Foto: Štátne divadlo Košice

Čierna komédia dánskej autorky Line Knutzon Remeselníci, ktorá bude mať premiéru v piatok 13. apríla v Historickej budove Štátneho divadla Košice rozohráva s riadnou dávkou netradičného humoru aj situácie, s ktorými sa mohol stretnúť každý, kto sa niekedy pustil do akejkoľvek prestavby svojho bytu či domu. Hlavné postavy manželov, ktorým vysnívaný domček rekonštruuje zvláštna partia remeselníkov, stvárňujú Stanislav Pitoňák a Henrieta Kecerová.

Podľa Pitoňáka je hra Remeselníci iná v tom, že nie je prvoplánovou komédiou o nešťastných alebo nešikovných remeselníkoch. „To ma na celom texte zaujalo. Iné to bude určite v tom, že hoci všetci budú čakať nejakú komédiu o remeselníkoch, ktorí zbúrajú celý dom, nebude to tak. Je za tým všetkým oveľa viac. Je za tým určitý príbeh, je za tým pointa a prekvapivý záver. Je tam toho veľa a divákov bude dej určite postupne prekvapovať,“ hovorí Pitoňák.

Pre tvorcov novej inscenácie je text Line Knutzon prvou skúsenosťou s dánskou divadelnou hrou. „Hoci severské kriminálky a ich filmy milujem, pretože je v nich naozaj naturalizmus a všetko úplne prirodzené a ľudské a tým jednoducho iné. Neviem presne povedať, v čom je rozdiel medzi touto hrou a hrami, s ktorými som stretla doteraz. Ale mne to pripadá akoby sa to odohrávalo na stavbe u nás,“ vraví Kecerová, podľa ktorej by Remeselníci mohli byť lákadlom pre divákov. „Keby som to mala porovnať s komédiami, ktoré máme na repertoári, tak sa mi to najviac podobá na Toma, Dicka a Harryho. Aj tam je mŕtvolka, manželský pár, motáci a žena, ktorá vždy príde nevhod a nič netuší,“ dodáva Kecerová.


Ako priznávajú hereckí manželia, podobné skúsenosti ako ich postavy, s remeselníkmi nemajú. „Takú pravú partiu som zažila až v tomto roku na chate, keď mi robili kúpeľňu. Problém bol jedine v tom, že oni boli Maďari, ja Slovenka a prekladateľom bol môj otec. Ten občas preložil len to, čo bolo lacné, nie to čo bolo potrebné. Ale dovtedy som nejako remeselníkov nepotrebovala, lebo môj otec bol mladší a bol ten typ, ktorý všade bol a všetko vie. Takže nejaké bohaté skúsenosti nemám. Ale počula som kopec rôznych príbehov a tak som vďačná, že mám šikovného otca a musím sa aj trochu pochváliť, že tiež nie som úplne neschopná a pár vecí si dokážem opraviť aj sama,“ rozpráva o svojich skúsenostiach Kecerová.  

Jej herecký partner Stanislav Pitoňák už partiu remeselníkov zažil, ale ako hovorí, nemal s nimi až také skúsenosti, ktoré v svojej hre opisuje Line Knutzon. „Prerábal som totálne dispozične byt. Venoval som tomu rok prípravy a napokon sa to zmestilo do piatich týždňov. Mal som to jednoducho pripravené, aj keď tam samozrejme bol nejaký týždňový prestoj. Mal som partiu Rómov zo Švedlára, ktorých počas rekonštrukcie vytopilo a keď som im volal, že kde sú, tak mi povedali: Joj, šéfe, zatopilo nás. Musíme chrániť rodiny…. A týždňový prestoj bol na svete,“ spomína Pitoňák na rekonštrukciu bytu.

O tom, čo všetko sa môže stať, keď sa do rekonštrukcie domu pustí svojská partia remeselníkov sa môžete presvedčiť aj vy už od piatka 13. apríla v Štátnom divadle Košice. Okrem Henriety Kecerovej a Stanislava Pitoňáka, ktorí sa predstavia v hlavných postavách Alice a Manfréda, majiteľov vysnívaného domčeka v rekonštrukcii, diváci uvidia, nielen v postavách zvláštnych remeselníkov, aj Adrianu Ballovú, Petra Cibulu, Ľubu Blaškovičovú, Róberta Šudíka, Juraja Zetyáka, Petra Čižmára, Františka Baloga, Katarínu Horňákovú, Dianu Semanovú a Tomáša Dira.

Miesto: Historická budova Štátne divadlo Košice
Dátum: 13.04.2018 - 19:00Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Štátne divadlo Košice