Po košickom sídlisku chodia podvodníci, ktorí z ľudí vyťahujú osobné údaje. Nenaleťte im a preverte si ich


Po Šaci chodia falošní štatistikári, od ľudí vyťahujú osobné údaje

Foto: Po košickom sídlisku chodia podvodníci, ktorí z ľudí vyťahujú osobné údaje. Nenaleťte im a preverte si ich
Foto: freepik.com/pexel.com-Mike Jones/Facebook/Šačanske novinečky/úprava redakcie

Len prednedávnom sme na našom webe informovali o tom, že Štatistický úrad Slovenskej republiky bude v roku 2025 zisťovať údaje pre štatistiku rodinných účtov. Ďalšie zisťovanie sa bude týkať pracovných síl, zamestnanosti a nezamestnanosti v regiónoch a tretie zisťovanie bude o domácom a výjazdovom cestovnom ruchu. Tieto informácie budú zbierať v takmer 3100 domácnostiach po celom Slovensku. Zoznam miest a obcí v Košickom kraji, kde plánujú zavítať, nájdete na tomto odkaze.

Účelom je vďaka respondentom, ktorí vyplnia dotazníky, získať údaje, dôležité pre poznanie aktuálnej situácie na trhu práce. „Všetky informácie a názory, ktoré domácnosti v rámci zisťovaní poskytnú, sú chránené, nezverejňujú sa a slúžia výlučne pre potreby štátnej štatistiky.“ Výsledky zisťovania budú zverejnené so štvrťročnou periodicitou a v štatistickej prezentácii sú zaujímavé aj pre verejnosť.


Štatistický úrad dbal na to, aby tieto zisťovania odkomunikoval s verejnosťou dostatočne a aby sa Slováci pripravili na to, že im v nasledujúcom období môže štatista zaklopať na dvere. Toho sa však stihli chytiť podvodníci, ktorí už zavítali do košickej mestskej časti Šaca. „Včera (streda 11. feburára, poznámka redakcie) v Šaci údajne niekto niečo zisťoval ohľadom štatistických údajov. Volali sme na Štatistický úrad. Pravda je, že Štatistický úrad má rozbehnutých niekoľko zisťovaní v domácnostiach súčasne, ale pravda je aj to, že včera Štatistický úrad nerobil v Šaci žiadne zisťovania,informovala samospráva na sociálnej sieti.

Vedenie mestskej časti upozornilo občanov, aby si vždy skontrolovali, čo za ľudí sa snaží od nich vylákať ich osobné údaje. Oficiálny štatista sa totiž musí riadne preukázať, a to osobným poverením opytovateľa s hlavičkou Štatistického úradu, svojím menom, pečiatkou a podpisom. Zároveň zdôrazňujú, že zisťovania sa robia len vo forme papierových hárkov, a nie prostredníctvom elektronických dotazníkov na tabletoch, ako to robili na ich sídlisku podvodníci.

Oficiálny vzor poverenia opytovateľa, Zdroj: Facebook/Šačanské novinečky

„Ak opytovateľovi nedôverujete, máte právo si najprv overiť na Štatistickom úrade, či bol taký človek do vašej lokality vyslaný a požiadať opytovateľa, aby prišiel, až keď budete mať overené, že je to oficiálne zisťovanie,“ dodala samospráva.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Košickom kraji