V nedeľu dopoludnia zarezonovala východným Slovenskom hrôzostrašná udalosť. Dvadsaťosemročný Vasiľ Bandy z Gelnice skončil v centre mesta v plameňoch. Ani napriek okamžitému zásahu hasičov, záchranárov a následne lekárov sa mu pomôcť už nedokázalo, popáleniny mu spôsobili zranenia, ktorým v pondelok ráno v košickej nemocnici podľahol.
Polícia prípad intenzívne vyšetruje, podľa jej doterajších zistení Vasiľovo oblečenie úmyselne podpálila maloletá osoba: „K poškodenému mala pristúpiť odzadu s otvoreným zapaľovačom, jeho manipulácia sa jej však vymkla spod kontroly a v zadnej časti postavy podpálila poškodenému odev. Aj napriek snahe oheň uhasiť sa to maloletej osobe nepodarilo a oheň sa tak rýchlo rozšíril po celom oblečení.“ Viac informácií sa dočítate v tomto článku.
Tragédia zasiahla celé mesto, k situácii sa vyjadril aj primátor Gelnice Dušan Tomaško, ktorého strata Vasiľa zabolela. „Vážení spoluobčania, je mi strašne ľúto, čo sa v našom meste v nedeľu stalo. Chcem preto vysloviť úprimnú sústrasť rodine zosnulého Vasiľa Bandyho, ktorého som poznal ako milého a slušného chlapca, ktorý nikdy nikomu neublížil. O to hroznejšia je táto tragédia.“
Tomaško však v kontexte tohto nešťastia poukazuje na dlhodobé problémy, ktoré trápia Gelničanov už roky a volá po systémových riešeniach. „Od samého začiatku sme sa snažili pomôcť zlepšiť život našej rómskej komunity prostredníctvom rôznych projektov. Či už išlo o projekty na zamestnávanie pedagogických asistentov, rodičovských asistentov, terénnych sociálnych pracovníkov, členov Mestskej občianskej poriadkovej služby alebo o zriadenie Sociálneho podniku, stále som mal na mysli jeden cieľ. Ak budeme túto komunitu vzdelávať, vychovávať, ak jej členom umožníme získať prácu, bude sa postupne zlepšovať aj ich sociálna a ekonomická situácia a postupne budú ustupovať aj rôzne negatívne spoločenské javy, akými sú šikana na školách, žobranie v meste či obťažovanie seniorov na uliciach...“ uviedol vo svojom stanovisku.
Zdôraznil, že mesto a jeho zamestnanci sa usilovali a aj naďalej usilujú vytvoriť bezpečné a dôstojné prostredie pre všetkých, no často narážajú na legislatívne prekážky, nedostatok nástrojov na efektívne riešenie problémov. Podľa neho štát dlhodobo zlyháva v poskytovaní potrebnej podpory pri riešení bezpečnostných a sociálnych otázok. Aj keď prevencia zohráva dôležitú úlohu, chýbajú im mechanizmy na efektívne zasahovanie voči tým, ktorí nerešpektujú pravidlá slušného spolunažívania. Problémy sa prejavujú nielen v školách, ale aj v okolí obchodných centier či na verejných priestranstvách, kde je samospráva v riešení situácie často bezmocná.
„O problémoch teda vieme, bohužiaľ, ich nedokážeme okamžite a razantne riešiť. Chcem, aby Gelnica bola slušným a bezpečným mestom, mestom normálnych ľudí, ktorí sa k sebe vedia správať navzájom s úctou a rešpektom… Tragédia, ku ktorej došlo, už musí byť naozaj posledná. Píšem to nielen ako primátor, ale hlavne ako jeden z nás, občanov Gelnice,“ dodal v závere.
V snahe o zmenu primátor adresoval výzvu vládnemu splnomocnencovi pre marginalizované rómske komunity a ďalším štátnym orgánom, aby prišli do Gelnice a osobne sa oboznámili s realitou. Verí, že len dôslednejšia spolupráca medzi miestnou samosprávou a štátnymi inštitúciami môže priniesť potrebné riešenia a zabrániť ďalším tragédiám.