Na pohrebe obľúbenej východniarky Radevy zazneli aj listy na rozlúčku, slová jej detí vtisli prítomným slzy do očí


Dojemný list na rozlúčku pre Táňu Radevu, prítomným sa tisli slzy do očí

Foto: Na pohrebe obľúbenej východniarky Radevy zazneli aj listy na rozlúčku, slová jej detí vtisli prítomným slzy do očí
Foto: canva/Neskoro večer

Slovenská dabingová kráľovná a herečka s nezabudnuteľným hlasom Táňa Radeva naposledy vydýchla v posledný januárový deň. Pred dvanástimi rokmi bojovala s rakovinou, ktorú dokázala poraziť. Nie však navždy. Ako sa ukázalo, choroba sa jej opäť vrátila, dokonca zvažovala paliatívnu liečbu. Tú však už nestihla podstúpiť.

Posledné zbohom jej dala v stredu dopoludnia v bratislavskom krematóriu jej najbližšia rodina a tiež kolegovia z hereckých a dabingových kruhov ako napríklad Alexander Bárta, Karin Haydu, Eva Matejková či Peter Rúfus. Po Radeve ostal manžel Miroslav a dve deti Miroslav a Anna. Ako uviedla Pluska, na pohrebe zaznel aj srdcervúci list od rodiny, ktorý všetkých hlboko zasiahol.

„Milá mamina, sedíme na gauči, pozeráme si fotoalbum, a keďže si odcestovala, píšeme ti list. Je nám veľmi smutno a chýbaš nám. Každý deň si spomenieme na niečo, čo sme s tebou zažili. Na tvoj dobrotivý úsmev, tvoje objatia, tvoju lásku. Spomíname na posledné Vianoce, ako si napriek bolestiam vstala a prišla si si sadnúť k slávnostnému stolu, aby sme boli spolu. Vždy si myslela na rodinu a na tradície. My traja sme neboli schopní pripraviť takú hostinu, ako si ty po celé tie roky pripravovala takmer sama. Bez teba ani tie bobaľky nebudú ono. Teraz tie bolesti nemáš a tvoja cesta je pre nás neznáma a dúfame, že tam, kde teraz si, je nádherne. Veríme, že si už v pokoji a netrápiš sa. Mali sme s tebou ešte toľko plánov, toľko miest, kam sme chceli ísť, toľko vecí, čo sme chceli spolu zažiť. Mrzí nás, že to už nie je možné. Chceli sme zastaviť čas, možno aj ty si chcela, pretože sme nevedeli, čo nás ešte čaká. Chceli sme zostať v prítomnom okamihu, lebo sme ťa chceli mať navždy pre seba, teraz ťa máme v sebe. Každý pre seba, každý inak. Tie udalosti, ktoré nasledovali v rýchlom slede, nás paralyzovali svojou nezvratnosťou. V bezradnosti sme sa spojili do jednoty. Ak to bolo tvoje prianie, splnilo sa. Máme na teba otázky, na ktoré by si teraz možno odpovedala inak, ako predtým. Napríklad, čo je dôležitejšie? Sme nesmierne vďační za to, čo si sa nás snažila naučiť a možno si si aj myslela, že sa to nepodarilo. Teraz sa to všetko postupne objavuje. Spomenieme si aj na to, na čo sme zabudli,” cituje slová listu Pluska.


Odkaz nebohej mame napísali aj každý sám za seba. Ďakujú za všetko, čo ich naučila a akých ľudí z nich spolu s otcom vychovali. „Vždy, keď som už nevládala kráčať životom, bola si tam pri mne, aby si ma podoprela, aj keď sme si vedeli skočiť do vlasov. Ďakujem ti mamka za ponaučenie, že láska je neustála práca pre milované bytosti a za to, že si bola milujúcou babkou pre svoju vnučku Vegasku. Nech ťa na ďalšej ceste sprevádza radosť, sloboda a pokoj. Nech ťa ochraňujú anjeli, lebo takú mamičku a babičku len tak niekto nemá,“ odkázala dcéra Anna.

„Mami, ďakujem za všetko. Že si bola pre mňa morálnym kompasom. Za to, že mám rád ľudí, ako si ich mala rada aj ty. Mama je len jedna, ako si hovorievala, a aj keď som to od teba počul nespočetnekrát, až teraz to začínam chápať. Ďakujem, že si mi umožnila byť človekom, ktorým som dnes. Dúfam, že si na mňa aspoň trochu hrdá, lebo ja na teba som. Ani si nevieš predstaviť, ako veľmi mi chýbaš. Chýbaš mi, no keď slzy uschnú, budem si pamätať všetko to pekné,“ zneli slová syna Miroslava, ktorý list nedokázal prečítať sám.

Manžel Miroslav sa takisto vyjadril na adresu svojej milovanej. Ako sám povedal, kým ju nestretol, neveril na manželstvo, preto je nesmierne rád za všetko, čo spolu prežili a verí, že zvládne byť aj naďalej oporou pre svojich najbližších.

Rodená východniarka

Táňa Radeva, rodená Červeňáková, sa narodila 27. augusta 1957 v malej dedinke Jastrabie pri Michalovciach. Hoci pochádzala z východného Slovenska, kvôli štúdiu herectva odišla do Bratislavy na Vysokú školu múzických umení. Vystúpila na javiskách viacerých divadiel vrátane Divadla Jonáša Záborského v Prešove, Národného divadla Košice či Divadla Andreja Bagara v Nitre, kde stvárnila mnohé ikonické postavy.

Stretnúť sme ju mohli nielen na divadelných doskách, ale aj na televíznych obrazovkách, najmä v úspešných seriáloch ako Ordinácia v ružovej záhrade či Búrlivé víno. Objavila sa aj vo filmoch ako Jozef Mak (1996) či Bathory (2008). Jej hlas ostane mnohým v pamäti, keďže patrila medzi najúspešnejšie dabingové herečky. Dokonca si v roku 2001 vyslúžila ocenenie za najlepší ženský dabing. Mnohí si ju spájajú najmä s postavou novinárky Murphy Brownovej, ktorej prepožičala svoj hlas v americkom sitcome vysielanom na obrazovkách Televízie Markíza.




Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Košickom kraji