Dnes začína jar, na oblohe bude možné pozorovať astronomický úkaz, medziplanetárny prach


Foto: Dnes začína jar, na oblohe bude možné pozorovať astronomický úkaz, medziplanetárny prach Foto: ilustračné

V deň jarnej a jesennej rovnodennosti je na všetkých miestach na Zemi deň s rovnakou dĺžkou slnečného svitu – 12 hodín (výnimku tvorí južný a severný pól). V deň jarnej rovnodennosti na severnom póle po prvýkrát po šiestich mesiacoch vychádza Slnko – končí sa polárna noc a nastáva polárny deň. Na južnom póle nastáva presne opačný jav. Slnko zapadá a tým sa končí polárny deň a nastáva polárna noc.

Astronomická jar začne dnes 20. marca 2018 o 17:15 stredoeurópskeho času. Mnohí ľudia za prvý jarný deň považovali 21. marec, ktorý sa uvádzal v učebniciach avšak platil iba v prvých dvoch desaťročiach 20. storočia. Dňom marcovej rovnodennosti sa začína na severnej pologuli jar, na južnej pologuli jeseň.

Okrem toho môžeme na oblohe pozorovať astronomický úkaz - zodiakálne alebo tiež zvieratníkové svetlo, teda pás osvetlenej večernej oblohy na mieste, kde zapadlo Slnko smerujúci až k zenitu. Ide o slnečné svetlo rozptýlené v zrnkách medziplanetárnej hmoty, alebo prachu. Nemýľte si však svetielkujúci prach Slnečnej sústavy s Mliečnou dráhou.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: interez.sk