Prvýkrát vyšla v roku 1955 a hneď po Biblii je to najpredávanejšia kniha na svete. Aj na Slovensku máme knihu rekordov, ktorej stránky sa rok čo rok zapĺňajú a rozširujú. Rozhodli sme sa pozrieť na rekordy, ktoré sa tento rok podarili šikovným východniarom pochádzajúcim z košického kraja.
Prinášame tak výberový prehľad netradičných rekordov košického kraja, ktoré sa v roku 2024 zapísali do Knihy slovenských rekordov.
Prvý zápis na seba nenechal dlho čakať a 15. januára rekordmanka z Lastomíra rozšírila svoju zbierku sviečok, ktorá pozostáva už z 1 203 kusov. Ešte tri roky dozadu to bolo 702 kusov, informoval portál slovenskerekordy.sk. Pani Kušnírová zúročila svoje viacročné zberateľské úsilie a dnes je to vášeň trvajúca už tri desaťročia.
Vznikla tak ako mnohé zberateľské kolekcie. Na začiatku urobilo radosť pár pekných kúskov voskových sviečok, ktoré si nechala pre potešenie.
No postupne pribudli ďalšie z krajín ako Nemecko, Čína, Egypt, Rakúsko, Chorvátsko, Bulharsko i USA. V dome má pani Kušnírová jednu miestnosť vyhradenú na svoje sviečkové kráľovstvo.
Na ďalší rekord z košického kraja sme si museli pár mesiacov počkať. 2. mája sa rekord podaril vytvoriť deťom z materských aj základných škôl na Hlavnej ulici v Košiciach.
Tie sa zúčastnili 30. ročníka Farebného chodníka, cieľom ktorého je, aby súčasne všetci kreslili po chodníkoch. Jubilejného ročníka sa zúčastnilo úctyhodných 2 051 malých rekordmanov. Na kreslenie využili najmä cyklistické chodníky.
Pri príležitosti založenia prvej Košickej veľžupy pred 100 rokmi sa uskutočnili Župné dni Košického samosprávneho kraja, ktoré boli plné hudby, zábavy, dobrého jedla a eko tém. Nechýbal tu ani slovenský rekord. Cieľom bolo zapojenie čo najväčšieho počtu ľudí do ručného tkania koberca.
Horizontálne krosná a odbornú asistenciu zabezpečil Ladislav Szekereš z Remeselníckeho inkubátora RINK, ktorý prišiel na akciu z Nižnej Slanej.
Úlohou každého rekordmana bolo presunúť viackrát člnok pomedzi niteľnicu a brdom poriadne zatlačiť tkaninu, aby sa vytváral rovnomerný povrch a štruktúra tkaniny. Akciu technicky zabezpečilo Gemerské osvetové stredisko.
Počas šiestich hodín sa vystriedali za krosnami viaceré generácie. Žiaci, deti, stredoškoláci, pracujúci, matky s deťmi, staré mamy s vnúčatami.
O 13:45 hod. sa podarilo zlomiť doterajší rekord, ktorý mal hodnotu 78 účastníkov. Rekord pokračoval ďalej do 16:03 hod. Po uplynutí tejto doby bolo do prezenčnej listiny zapísaných celkom 116 rekordmanov, ktorí sa zúčastnili 6-hodinového maratónu.
Tohtoročný pokus o rekord sa uskutočnil na parkovisku pred centrálnou pobočkou Verejnej knižnice Jána Bocatia na Hviezdoslavovej ulici v Košiciach. Pokusu sa zúčastnilo 5 tímov knihovníkov.
V rámci Dňa s knižnicou, ktorým si pripomenuli sté výročie založenia Verejnej knižnice Jána Bocatia, sa uskutočnil pokus o slovenský rekord v stavaní najvyššieho stohu z voľne položených kníh na seba. V roku 2019 mal ustanovujúci rekord hodnotu 220 cm a bol vytvorený zo 105 kníh.
Na pokus mali všetky tímy šesťdesiat minút a postavený stoh z kníh musel vydržať stáť minimálne 15 sekúnd. Rekord komplikovalo horúce a veterné počasie, ale knihovníci sa nedali zahanbiť.
Starý rekord napriek tomu zlomili. Tímu z Verejnej knižnice Jána Bocatia sa podarilo postaviť stoh vysoký 223 centimetrov zo 124 kníh.
V deň letného slnovratu sa na Hlavnej ulici v Košiciach tancovali karičky. Toto podujatie sa teší obľube medzi košickými folkloristami, ale aj žiakmi základných umeleckých škôl či iných záujmových krúžkov.
Tento rok si tanec prišlo zatancovať rekordných 905 tanečníc a tanečníkov vo veku od 3 do 83 rokov. Slovenskú karičku si okrem Slovákov zatancovali aj súbory z Rumunska, Macedónska, Bosny a Hercegoviny.
Sedemdesiat roztočených kruhov otvorilo 42. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Cassovia Folkfest. Zároveň účastníci vytvorili ustanovujúci slovenský rekord, ktorým je najviac ľudí tancujúcich karičku. Karička z Abova má jednu zvláštnosť, tancuje sa pospiatky, čiže krútením dozadu.
Za deväť rokov, počas ktorých sa podujatie organizuje, takmer 7-tisíc ľudí tancovalo Karičku v centre Košíc a vytvorilo 9 ustanovujúcich slovenských rekordov.
Tento rok zakončil svojím rekordom 77- ročný pán Štefan Gerža, ktorý pochádza z Rožňavy. Tam od roku 1973 prinášal radosť deťom 6. decembra ako svätý Mikuláš. Rok čo rok popri rozsvecovaní vianočného stromčeka prinášal v tomto čase do domov lásku, radosť i dobrotu.
Pán Štefan mal „mikulášsku“ derniéru a pri tejto príležitosti sa dostal na stránky Knihy slovenských rekordov a prevzal si plaketu s certifikátom za najstaršie slúžiaceho Mikuláša.