Najznámejšie klasický balet Labutie jazero sa vráti na divadelné dosky Štátneho divadla Košice


Foto: Najznámejšie klasický balet Labutie jazero sa vráti na divadelné dosky Štátneho divadla Košice Foto: Štátne divadlo Košice

V piatok 23. marca sa na javisko Historickej budovy Štátneho divadla Košice vráti azda najznámejší klasický balet na svete, Labutie jazero Petra Iľjiča Čajkovského. Novú inscenáciu pripravuje s baletným súborom jeden z popredných svetových choreografov súčasnosti Vladimir Malakhov, pre ktorého je to druhá veľká spolupráca s košickým baletom. V roku 2015 so súborom naštudoval ďalší zo skvostov baletného repertoáru, Bajadéru Ludwiga Minkusa. Do repertoáru košického divadla sa Labutie jazero vráti v mesiaci, kedy si celý svet pripomína 200. výročie narodenia Mariusa Petipu, ktorý je považovaný za „novátora“ klasického baletu a ktorého choreografie desiatok baletov dodnes žijú na svetových baletných scénach. 

Čajkovského Labutie jazero je klasickým baletom, ktorý bol inšpirovaný ruskými ľudovými rozprávkami. Po premiére v roku 1877 vzniklo síce veľa jeho variácií, ale väčšina baletných súborov vychádza svojou hudbou a choreografiou z oživenej adaptácie z roku 1895, ktorú v Petrohrade inscenoval baletný majster Marius Petipa. Jeho 200. výročie (11. marca 1818) narodenia si pripomína v tomto roku celý svet. Hoci sa narodil vo francúzskom Marseille, pre jeho kariéru a aj pre svetový balet má najväčší význam jeho pôsobenie v Rusku, kde bol dlhoročným baletným majstrom petrohradských cárskych divadiel – Veľkého kamenného divadla a Mariinského divadla. Ako choreograf vytvoril viac ako päťdesiat baletov, z ktorých niektoré žijú na svetových scénach aj v súčasnosti v pôvodnej verzii alebo vo verzii inšpirovanej Petipovou choreografiou.

Inak tomu nie je ani v prípade nového košického Labutieho jazera. Realizácia Labutieho jazera si žiada elegantné prevedenie „francúzskej školy“, temperament Talianov, disciplínu nemeckého zázemia a bohatú emotívnu škálu Slovanov a ruskej baletnej školy. Nové spracovanie Labutieho jazera v réžii a choreografii renomovanej osobnosti svetového baletu Vladimíra Malakhova ponúkne podnetnú hudobnú dramaturgiu autora a skladateľa P. I. Čajkovského, dostatok kreatívneho priestoru pre praktickú realizáciu mnohotvárnej umeleckej stavby predstavenia a samozrejme príležitosť uplatnenia bohatého interpretačného potenciálu. 

Scénu a kostýmy pre nové košické Labutie jazero pripravil Jorgi Roid Menendez. Pri prípravách choreografií pracovali v pozícii asistentov Emi Hariyama, Tatiana Iegorova, Eva Sklyarova a Oleksandr Khablo. V predstavení spoluúčinkuje orchester Štátneho divadla Košice, s ktorým dielo hudobne naštudoval Igor Dohovič. V hlavných postavách Odety a Odílie sa predstavia Ami Fujikawa, Shoko Yamada, v postave Princa Sigfrida Sergii Iegorov, Martin Banyai. V ďalších postavách dostanú priestor všetci členovia sólistického a zborového ansámblu baletného súboru.

Miesto: Historická budova Štátne divadlo Košice
Dátum: 23.03.2018 - 19:00    28.03.2018 - 19:00Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Štátne divadlo Košice