Čaká nás najmrazivejší koniec februára za 30 rokov, prvé marcové dni by sa mohli priblížiť k +15°C


Foto: Čaká nás najmrazivejší koniec februára za 30 rokov, prvé marcové dni by sa mohli priblížiť k +15°C Foto: ilustračné

Slovensko čaká aj naďalej mrazivé počasie počas nasledujúcich dní. Výrazne sa ochladzuje aj v mnohých častiach Európy kde budú teploty o niekoľko stupňov pod hranicou dlhodobého normálu a súčasne sa očakávajú aj celodenné mrazy, ktoré sú na koniec februára pomerne vzácne. Slovensko čaká najmrazivejší koniec zimy za uplynulé desaťročia.

 „Za vpád studeného vzduchu, môže celkom zaujímavé rozloženie tlakových útvarov. Nad Škandináviou sa nachádza výrazná tlaková výš a súčasne sa nad juhovýchodnou časťou Európy rozkladá oblasť nižšieho tlaku vzduchu, ktorú tvorí jedna tlaková níž so stredom nad Čiernym morom a ďalšia so stredom nad Sicíliou. Medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi sa do našej oblasti pumpuje veľmi studený vzduch od severovýchodu, ktorý zatečie nad celú Európu,“ informuje imeteo na svojej webovej stránke. 

Teploty budú naďalej klesať pod hranicu -20°C, pričom v dolinách a v kotlinách budú teploty pri vyjasnení aj pod -25°C. „Počas dňa by maximálne teploty mali ostať pod bodom mrazu. V najchladnejších lokalitách na severe Slovenska by sa mohol vyskytnúť aj arktický deň, za takýto deň sa označuje deň, kedy maximálna denná teplota neprekročí hranicu -10°C. Koncom februára zároveň končí aj perióda meteorologickej zimy, ktorá začala 1. decembra. Od 1. marca tak už datujeme meteorologickú jar, začne ešte mrazivo ale pomerne rýchlo sa začne otepľovať. Prvé marcové dni by mohli priniesť teploty, ktoré sa môžu priblížiť až k hranici +15°C,“ dodáva imeteo.sk.


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: imeteo.sk