Terasanov trápi nadmerný trus od holubov. Boja sa, aké choroby si kvôli nemu môžu priniesť domov


Holubie exkrementy pred vstupnou bránou do bytovky rieši obyvateľka Terasy

Foto: Terasanov trápi nadmerný trus od holubov. Boja sa, aké choroby si kvôli nemu môžu priniesť domov
Foto: Facebook/ Obyvatelia Terasy

Obyvateľka košického sídliska Terasa Marta sa rozhodla podeliť s ostatnými susedmi o jednu kuriozitu, ktorá môže mať na mnohých ľudí nepriaznivé následky. Niektorí ľudia riešia pri svojich vchodoch do bytovky rozsypané odpadky, iní ohorky z cigariet a týmto Terasanom znepríjemňujú život holuby, ale aj iné vtáky.

Tiež má niekto taký bordel pred bránou od holubov? Je strach vojsť do brány, že čo si donesieme domov?“ Položila otázku pani Marta v príspevku na sociálnej sieti. Na fotografii zachytáva veľké množstvo vtáčieho trusu pred vchodom do brány. Príspevok vyvolal diskusiu. „Neuvažovali ste nad strieškou nad vchod? Viac blokov to má. Lebo ten trus môžu tvoriť nielen holuby. Aj na iných blokoch vidno sedať holuby, ale pred vchodom som nevidela toľko trusu. Možno to častejšie čistia. Inak holuby choroby neroznášajú, ale to sa dá opýtať príslušných orgánov,“ vyjadrila sa používateľka Marča.


Martu trápi aj to, že ich domová dôverníčka sa o túto situáciu vôbec nezaujíma a nič s ňou nerobí. V komentároch sa objavil aj názor, podľa ktorého si z tejto situácie netreba robiť ťažkú hlavu a trus si majú upratať sami obyvatelia daného vchodu.

Ak máte na prízemí hydrantový systém s hadicou, s tým sa to dá krásne vystriekať, ja som tak čistil schodisko, kým sme nemali striešky alebo kúpiť z fondu opráv wapku. Ale áno. Väčšina zástupcov sa nejak extra nestará a robí to len preto, lebo to nemá kto robiť,“ prispel do diskusie aj Sebastián.


Úrad verejného zdravotníctva prostredníctvom svojho webu informuje, že medzi najčastejšie ochorenia prenášané holubmi patrí ornitóza. Pôvodcom ochorenia je baktéria Chlamydofila psittaci. U ľudí sa toto ochorenie vyskytuje veľmi zriedka. Ak sa človek nakazí, tak od infikovaného vtáka, ktorý vylučuje chlamýdie.


Nákaza sa šíri prevažne vzduchom a prachom. Človek sa môže infikovať vdýchnutím vzduchu kontaminovaného výlučkami infikovaných vtákov, zriedka zanesením baktérie do tela pri poranení infikovaným vtákom alebo pri manipulácii s chorými a uhynutými vtákmi,“ hovorí Mgr. Veronika Košťálová z Odboru surveillance infekčných ochorení Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

RÚVZ vysvetľuje, že zraniteľnejšie sú malé deti, ktoré sa pohybujú v blízkosti plôch pokrytých vtáčím trusom. Do tejto skupiny patria aj tehotné ženy a osoby s nedostatočnou reakciou imunitného systému, u ktorých môže mať ochorenie závažnejší charakter.

Profisect DDD uvádza, že jeden holub vyprodukuje priemerne 10 až 12 kilogramov trusu za rok. Tento trus okrem rôznych chorôb poškodzuje fasády domov, krovy, či sochy. „Holuby sú hostiteľmi Klieštikovca kurieho a Kliešťovca holubieho, ktorý sú prenášačmi vírusu kliešťovej encefalitídy či prvokov, ktoré šíria trichomonády a toxoplazmózu,“ dodáva web.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Košický kraj