Polícia zaznamenala dva prípady podvodov na senioroch, podvodníci sa vydávali za príbuzných


Foto: Polícia zaznamenala dva prípady podvodov na senioroch, podvodníci sa vydávali za príbuzných Foto: ilustračné

Polícia v Košickom kraji opakovane zaznamenáva trestnú činnosť páchanú na senioroch. Osoby vyššieho veku sa pre svoju dôverčivosť stávajú najčastejšie obeťami podvodov a krádeží. Podvodníci sa najčastejšie skrývajú v osobách, ktoré sa na seniorov obracajú a naliehavou prosbou o pomoc. Oslovujú ich telefonicky, priamo na ulici alebo v ich dome či byte. Vydávajú sa za zástupcov plynárni, elektrárni, vodárni, príslušníkov Policajného zboru, pracovníkov sociálnych úradov. Často ponúkajú na predaj rôzny tovar za zvýhodnené ceny.

„V prvom prípade neznámy páchateľ sa predstavil cez telefón staršej panej ako jej syn. Tri dni po sebe jej volal, pani mu tri dni po sebe dávala peniaze prostredníctvom neznámej ženy. Celkovo prišla o 18 000 eur. V druhom prípade seniorka vložila peniaze na účet údajného vnuka 6 000 eur. Vzápätí zavolala skutočnému vnukovi a zistila, že bola podvedená. Vďaka rýchlej reakcii banka transakciu stihla zastaviť,“ informuje Polícia Slovenskej republiky.

Polícia radí seniorom:

  • Ak Vás kontaktuje telefonicky osoba, ktorá sa vydáva ta Vášho príbuzného a žiada o finančnú pomoc, čo najskôr si overte či skutočne telefonoval pribuzdný. Obratom mu zavolajte.
  • Nikdy nesadajte cudzím osobám do auta.
  • Nesúhlaste s tým, aby Vás cudzie osoby odviezli domov, k bankomatu alebo banky.
  • Nerozmieňajte (nevydávajte) peniaze cudzím osobám, ak tvrdia, že majú bankovku vyššej nominálnej hodnoty.
  • Zdržte sa takého konania, ktoré by mohlo cudziemu človeku napovedať, kde máte uložené svoje úspory alebo cennosti.
  • Nikdy nedávajte peniaze osobe, ktorú nepoznáte, ani keď Vám tvrdí, že ich súrne potrebuje pre pomoc inému, napr. na operáciu a sľubuje, že peniaze čoskoro vráti.
  • Cez telefón nikdy neposkytujte osobné údaje o finančných či rodinných pomeroch.
  • Osoby vykonávajúce odpočty vody, plynu či elektriny sú povinné preukázať sa poverením spoločnosti na výkon odpočtov a na požiadanie aj s občianskym preukazom. Neverte osobám, ktoré tvrdia, že Vám prišli vyúčtovať preplatok či nedoplatok.
  • Neverte osobám, ktoré tvrdia, že ste sa stali výhercom a prišli Vám vyplatiť výhru. Žiadna spoločnosť nevypláca peňažné výhry v hotovosti prostredníctvom svojich zamestnancov či iných osôb.
  • Cudzie osoby nikdy nepúšťajte do svojho príbytku a neostávajte nimi osamote.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Polícia Slovenskej republiky