V kaplnke na hrade Krásna Hôrka sa zachoval organ z 18. storočia, pomôžte ho zreštaurovať


Foto: V kaplnke na hrade Krásna Hôrka sa zachoval organ z 18. storočia, pomôžte ho zreštaurovať Foto: nadaciavub.sk

Organ z 18. storočia v kaplnke hradu Krásna Hôrka vďaka grantu Nadácie VÚB sa bude môcť zreštaurovať. Nadácia VÚB vyhlásila súťaž o grand na opravu jedného z historických organov. Rozhodnite sa pre jeden z organov, dajte mu svoj hlas a pomôžte tak získať financie na jeho reštaurovanie. Hlasovať je možné od 12. februára do 25.februára 2018 na webovej stránke Nadácie VÚB . Víťaznému organu s najvyšším počtom hlasov udelí Nadácia VÚB grant na reštaurovanie.

Jeden z najväčších a veľmi pekných historických organových pozitívov z 18. storočia sa zachoval v barokovo-klasicistickej kaplnke hradu Krásna Hôrka. Vznikol po roku 1770 a umiestnili ho do kaplnky podľa nariadenia grófa Štefana III. Andrášiho. Mimoriadne zaujímavá akustika hradnej kaplnky dodáva 7-registrovému organovému pozitívu neobyčajný zvukový kolorit. Nástroj našťastie nezničil ani nedávny požiar na hrade Krásna Hôrka, avšak momentálne je silno znečistený, pričom nie je núdza ani o uhynuté netopiere. Okrem toho má nástroj rôzne technické nedostatky a problémy s intonáciou a ladením.

Prvé zmienky na Slovensku o organoch v kronikách sú zo 14. storočia. V jednej sa našiel zápis o spore medzi organom a kláštorom, lebo majster za svoju prácu vymáhal 40 zlatých a jazdeckého koňa, ako to vraj bolo dohodnuté v zmluve. Máme aj zachované časti nástrojov z obdobia neskorej renesancie. Jeden z najstarších v celistvosti zachovaných nástrojov pochádza z roku 1651. Najviac historických organov sa zachovalo v regiónoch stredného Slovenska, Spiša, Gemera a Trnavy, a významné organy sa nachádzali aj v Bratislave. Napríklad ten v bratislavskej Redute bol súčasťou koncertného života mesta a dlho jediným koncertným nástrojom na Slovensku.Zdroj: nadaciavub.sk