Najväčší barokový organ v evanjelickom kostole v Gelnici je nominovaný na grant Nadácie VÚB


Foto: Najväčší barokový organ v evanjelickom kostole v Gelnici je nominovaný na grant Nadácie VÚB Foto: nadaciavub.sk

Zachovalý najväčší barokový organ v Gelnici je nominovaný na grant Nadácie VÚB, vďaka ktorému sa bude môcť zreštaurovať. Nadácia VÚB vyhlásila súťaž o grand na opravu jedného z historických organov. Rozhodnite sa pre jeden z organov. Dajte mu svoj hlas a pomôžte tak získať financie na jeho reštaurovanie. Hlasovať je možné od 12. februára do 25.februára 2018 na webovej stránke Nadácie VÚB https://www.nadaciavub.sk/poklady/. Víťaznému organu s najvyšším počtom hlasov udelí Nadácia VÚB grant na reštaurovanie.

Najväčší barokový organ zachovaný na Slovensku sa nachádza v Gelnici v evanjelickom kostole. Patrí medzi najvýznamnejšie diela banskobystrického organa Michala Podkonického, ktorý staval organy aj vo Viedni. Ide o dvojmanuálový organ s pedálom a bol postavený v rokoch 1790 – 1792. V organe sa dodnes nachádza register Fagot 8´, ktorý má napodobňovať zvuk hudobného nástroja fagot. Je to jediný jazykový register z obdobia baroka zachovaný na území Slovenska. Nástroj je v zlom technickom stave, napadnutý drevokazným hmyzom, čo je nevyhnutné riešiť, inak dôjde k nezvratným škodám na jeho zvukovej hodnote.

Prvé zmienky na Slovensku o organoch v kronikách sú zo 14. storočia. V jednej sa našiel zápis o spore medzi organom a kláštorom, lebo majster za svoju prácu vymáhal 40 zlatých a jazdeckého koňa, ako to vraj bolo dohodnuté v zmluve. Máme aj zachované časti nástrojov z obdobia neskorej renesancie. Jeden z najstarších v celistvosti zachovaných nástrojov pochádza z roku 1651. Najviac historických organov sa zachovalo v regiónoch stredného Slovenska, Spiša, Gemera a Trnavy, a významné organy sa nachádzali aj v Bratislave. Napríklad ten v bratislavskej Redute bol súčasťou koncertného života mesta a dlho jediným koncertným nástrojom na Slovensku.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: nadaciavub.sk