Na webových stránkach sa šíria pochybné pracovné ponuky v Rakúsku, nenechajte sa oklamať podvodníkmi


Foto: Na webových stránkach sa šíria pochybné pracovné ponuky v Rakúsku, nenechajte sa oklamať podvodníkmi Foto: ilustračné

Polícia Slovenskej republiky upozorňuje, že internetom sa šíria podvodné pracovné ponuky v Rakúsku. „V predchádzajúcom období sa niektorí slovenskí občania stali obeťami podvodného sprostredkovania práce v Rakúsku. Vďaka intenzívnej spolupráce rakúskej polície s policajným pridelencom v Rakúsku boli páchatelia identifikovaní a v auguste 2017 aj vo Viedni odsúdení, žiaľ iba na podmienečné tresty odňatia slobody,“ informuje polícia SR.

Po dlhšej odmlke polícia znova zaznamenala podobné prípady. Na slovenských internetových stránkach napr. www.bazar.sk, www.bazos.sk sú zverejnené rôzne pracovné pozície v skladoch vo Viedni alebo blízkom okolí, pri ktorých nie je požadovaná znalosť nemeckého jazyka, žiaľ ide o podvod. „Prvý kontakt prebieha s česky hovoriacim človekom z českého telefónneho čísla, ktorý so záujemcami o prácu dohodne všetky podmienky a dohodnú si stretnutie v Rakúsku v ubytovacom zariadení, ktorého názov a adresu im pošle v SMS správe,“ pokračuje polícia.

Polícia upozorňuje občanov, aby si v prípade záujmu o prácu v zahraničí vždy dôsledne preverili ponuky, totožnosť osôb, ktoré zamestnanie ponúkajú a v prípade akýchkoľvek pochybností nepodpisovali pracovné zmluvy a neuhrádzali požadované poplatky. „V hoteli ich následne kontaktuje muž, ktorý sa vydáva za spolupracovníka človeka, ktorý im sprostredkoval prácu, dá poškodeným podpísať „pochybné“ zmluvy, zoberie od ich peniaze na ubytovanie vo výške 300-400 eur a dá im adresu, kde sa majú na druhý deň hlásiť. Ráno poškodení zistia, že hotel je zaplatený iba na jednu noc. Po príchode na miesto výkonu práce ich tam nikto nečaká, nikto o nich nevie, telefónne číslo sprostredkovateľa je nedostupné,“ dodáva polícia SR.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Polícia Slovenskej republiky