Lesy na Spiši a Gemeri udržia takmer 100 % vody. Ambiciózny košický projekt zlepšil klímu v regióne


Úspešný košický projekt zachráni 400 miliónov litrov dažďovej vody ročne

Foto: Lesy na Spiši a Gemeri udržia takmer 100 % vody. Ambiciózny košický projekt zlepšil klímu v regióne
Galéria: 8 fotiek
Foto: Facebook/Košický samosprávny kraj

V rámci unikátneho projektu sa Košický kraj pustil do riešenia jedného z najväčších klimatických problémov súčasnosti - úniku dažďovej vody z lesných ekosystémov. Tento ambiciózny projekt, ktorý prebiehal v lesoch v okolí Dobšinej a Gelnice, bol realizovaný s rozpočtom 4,5 milióna eur, pričom na jeho financovanie kraj získal podporu z eurofondov a vďaka inovatívnemu prístupu sa podarilo udržať v lesoch takmer všetku vodu, ktorá by inak odtiekla bez úžitku.

Cieľom projektu bolo nielen zastaviť odtok vody, ale aj posilniť biodiverzitu v miestnych lesoch. Rýpadlá narušili zhutnenú pôdu na ploche 2 500 hektárov, čo spôsobilo, že z lesov teraz neodteká 60 percent dažďovej vody, ale až takmer 100 percent z nej ostáva na mieste. Týmto spôsobom sa zvýšila zásoba podzemnej vody, ktorá je kľúčová pre zachovanie prirodzenej biodiverzity. Výsledky boli viditeľné už po prvých dažďoch, pričom sa postupne prejavuje pozitívny dopad na celkový ekosystém.


Na merania dohliadal renomovaný Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy z Prahy, ktorý overil úspešnosť opatrení pomocou špeciálneho dažďového simulátora. Analýzy preukázali výrazný pokles povrchového odtoku a lepšiu infiltráciu vody do podzemia. Výsledky boli porovnávané medzi upravenými a neupravenými lesnými cestami a jednoznačne potvrdili efektívnosť zásahov

Projekt mal veľký význam aj z hľadiska ochrany klímy. Košický samosprávny kraj uvádza, že vďaka opatreniam sa ročne v lesoch Gelnice a Dobšinej zadrží približne 400 miliónov litrov vody. Táto zmena má zásadný význam pre stabilizáciu lesných ekosystémov a ich schopnosť čeliť klimatickým výzvam. 


Tento projekt, realizovaný v rámci Programu obnovy krajiny Košického kraja, je na Slovensku prvým svojho druhu. Kraj ho začal zavádzať už v roku 2018 a na jeho financovanie získal 4,3 milióna eur z Kohézneho fondu. Ďalších 200-tisíc eur poskytol kraj zo svojho rozpočtu. Podporu projektu schválili poslanci Košického kraja v roku 2021, čím dali zelenú revolučným opatreniam, ktoré teraz pomáhajú chrániť naše lesy.