×

Pripojte sa k nám na WhatsAppe

Nezmeškajte najnovšie správy. Kliknutím na tlačidlo sa pripojíte k nášmu kanálu.

Pripojiť sa

Číslo, z ktorého mrazí. Na Jazere vyzbierali až 170 kilogramov mŕtvych potkanov. Takúto vážnu situáciu tu nemali roky


Foto: Číslo, z ktorého mrazí. Na Jazere vyzbierali až 170 kilogramov mŕtvych potkanov. Takúto vážnu situáciu tu nemali roky
Galéria: 29 fotiek
Foto: Facebook/Mestská časť Košice - Nad jazerom

V posledných mesiacoch sa v metropole východu takmer na dennej báze skloňuje slovo deratizácia. Po celom meste boli extrémne premnožené potkany a takáto alarmujúca situácia tu už nebola dlhé roky. Celoplošná deratizácia sa v meste vykonáva dvakrát ročne, ako sa ukazuje, zrejme je to nedostatočné. V niektorých mestských častiach boli preto nútení pristúpiť k mimoriadnej deratizácii.

Najkritickejšia situácia bola na sídlisku Nad jazerom, kde s potkanmi bojovali počas celého leta, no prvé podnety prichádzali už od jari. Hlodavce sa pohybovali najmä v okolí stojísk kontajnerov a parkovísk, kde ničili autá a prehrýzali káble, no dokonca sa dostávali aj do obydlí. Verejnosť obehli aj dva prípady, kedy mal v jednom z nich ženu pohrýzť potkan počas toho ako sedela na toalete, v druhom prípade uhryzol potkan dieťa v kočíku.


Daniel Leysek, konateľ spoločnosti Asanarates v rozhovore pre noviny televízie Joj uviedol, že takúto vážnu situáciu nezažil za 49 rokov svojho pôsobenia v tejto oblasti. V rámci mimoriadnej deratizácie preto samospráva pristúpila začiatkom prázdnin k odstráneniu brečtanu, paviniča a ďalšej zelene pri kontajneroch, kde sa nachádzali nory hlodavcov. Po celom sídlisku deratizačné tímy rozmiestnili nástrahy a deratizačné staničky, ktoré mali za cieľ eliminovať nežiaduci počet hlodavcov. Prvé pozitívne výsledky zaznamenali začiatkom augusta, kedy sa objavili prvé uhynuté jedince.

Zdroj: Facebook/Mestská časť Košice - Nad jazerom

V ďalšej vlne deratizácie sa pozornosť zamerala aj na bytové domy, problémom však bolo to, že niektorí občania s deratizačnými pascami svojvoľne manipulovali. Počas celého mesiaca sa však aj naďalej mapovali zamorené ohniská a zbierali uhynuté tvory. V posledných dňoch bola ukončená tretia fáza, ktorá pozostávala zo zberu deratizačných staničiek a kontrole účinnosti. Výsledky ukázali, že tieto systematické opatrenia boli účinné a že sa oplatí v nich pokračovať, hoci boli čísla alarmujúce.


Podľa informácií z médií sa počas tejto fázy zozbieralo až 170 kilogramov (zodpovedá to približne 500 kusom, poznámka redakcie) uhynutých hlodavcov. Pozitívne je aj to, že počet nahlásení od obyvateľov sa výrazne znížil, čo naznačuje, že naša komplexná stratégia prináša želané výsledky. Zvolené kroky sa ukázali ako správne a efektívne, pričom naše kontroly potvrdzujú, že problém s potkanmi postupne dostávame pod kontrolu,” informovala mestská časť s tým, že počas septembra prebehne ešte jedna fáza, ktorá by mala zabezpečiť dlhodobý úspech a trvalé zlepšenie situácie.

Zlyhávajú aj samotní Košičania

Tohtoročná situácia je dôkazom toho, že zvýšený pohyb potkanov netreba podceňovať a iba dve celoplošné deratizácie nestačia. Rovnako tak sa na premnožení hlodavcov podpísali vysoké teploty a opakovane zlyháva aj ľudský faktor. Obyvatelia často nechávajú zvyšky jedla voľne položené mimo smetných nádob či potravinami kŕmia túlavé zvieratá, nehovoriac o tom, že sa odpadky povaľujú aj voľne v okolí.

Lyesek zároveň uviedol, že deratizácia v meste sa nerobí systematicky a mnohokrát ju vykonávajú firmy, ktoré to nerobia dostatočne dobre a ide im skôr o ekonomický účel. Podľa jeho odporúčania by sa mala deratizácia vykonávať aspoň štyrikrát za rok, aby sa podchytili vývojové štádia množenia hlodavcov, keďže samica vrhá mláďatá každý tretí mesiac.

Počas jesene je na programe aj celoplošná deratizácia, ktorá by mala pokryť celé mesto. Jej úspech však závisí od spolupráce všetkých, teda mesta, podnikateľov, správcov bytových domov aj samotných obyvateľov.

Zdroj: Facebook/Mestská časť Košice - Nad jazerom

Článok môžete dočítať zadarmo, ale môžete nás aj podporiť.

Prispejte nám na kávu, nech sme bdelí a dokážeme prinášať nezávislé spravodajstvo aj o polnoci.

Chcem prispieť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: