Jeden z najväčších výrobcov ocele na svete, spoločnosť Nippon Steel, ponúkla koncom minulého roka bezkonkurenčných takmer 15 miliárd dolárov na kúpu U. S. Steel. Prevzatie americkej oceliarskej spoločnosti japonským koncernom schválila aj Európska komisia ešte začiatkom mája po tom, čo to odsúhlasili aj samotní akcionári. Transakcia mala byť pôvodne dokončená už teraz v septembri, termín však posunuli až na koniec roka.
Vlna nespokojných reakcií však prichádza práve z USA, viacerým popredným politickým predstaviteľom sa nepáči, že by týmto kontraktom mohli prísť o to, čo je „ich”. Medzi prvými sa k tomu vyjadril aj samotný prezident Joe Biden, podľa ktorého by mal U. S. Steel zostať americkou firmou, rovnaký názor zdieľa aj bývalý prezident kandidát na znovuzvolenie Donald Trump.
Po novom sa objavili aj vyjadrenia aktuálnej kandidátky na prezidentku Kamaly Harris, ktorej celkové názory sa s jej protikandidátom síce rôznia, no v otázke oceliarní sú na rovnakej strane. „U. S. Steel je historickou americkou spoločnosťou a pre našu krajinu je životne dôležité, aby si udržal silné americké oceliarske spoločnosti. Vždy budem kryť chrbát americkým oceliarom,” uviedla viceprezidentka.
Na tieto vyjadrenia reagovala aj japonská spoločnosť, podľa ktorej má táto dohoda posilniť samotné oceliarne a do Spojených štátov to prinesie nové špičkové technológie a posilní domáce výrobné kapacity, čím sa zvýši odolnosť americkej priemyselnej základne a dodávateľského reťazca a zlepší ich postavenie v boji proti tlaku zo strany štátom podporovaných čínskych konkurentov.
Nippon Steel tiež dodala, že U. S. Steel zostane americkou spoločnosťou, ktorej sídlo bude v Pittsburgu v Pensylvánii a väčšina predstavenstva firmy aj manažmentu bude pozostávať z Američanov.