Archeologický tím zo Slovenska a Poľska zaznamenal významný úspech v obci Hatalov v lokalite Ridziny, kde odkryl výnimočne zachované kostrové pozostatky mladého muža vo veku 16 až 18 rokov. Podľa odborníkov ide o jedinca, ktorý patril k najstaršiemu indoeurópskemu obyvateľstvu známej jamovej kultúry, existujúcej v období medzi rokmi 3300 až 2600 pred naším letopočtom. Tento nález predstavuje prvý jasný dôkaz o prítomnosti tohto ľudu na území Slovenska.
Výskum v Hatalove je súčasťou širšieho projektu. Tento tím odborníkov od roku 2021 preskúmal niekoľko mohylových násypov v krajine Východoslovenskej nížiny, pričom objav v Hatalove, kde začali s výskumom v tomto roku, patrí medzi najvýznamnejšie.
Zdroj: sav.sk
Podrobný geofyzikálny prieskum predchádzal samotnému výkopu a potvrdil, že nálezisko v Hatalove má antropogénny pôvod. Archeológovia odhalili mohylu s pôvodným priemerom 22 metrov, ktorá bola ohraničená širokým žľabom a v jej strede sa nachádzala hrobová jama. Pri nej našli aj zuhoľnatenú drevenú konštrukciu, ktorá slúžila na prekrytie hrobovej jamy.
Odborníci na základe nálezov usudzujú, že pochovaný jedinec patril k spoločenskej elite jamovej kultúry, ktorá je známa kočovným spôsobom života. To potvrdzuje nielen veľkosť mohyly, ale aj spôsob uloženia tela a prítomnosť červeného farbiva pri hrobe. „Štúdie vzoriek DNA získaných z kostí jedincov jamovej kultúry naznačujú, že táto spoločnosť spôsobila zmenu genetickej štruktúry obyvateľstva v Európe,“ uviedla archeologička zo SAV.