Košický U. S. Steel prišiel o 300 miliónov na modernizáciu. Štát peniaze ponúkol iným podnikom


Foto: Košický U. S. Steel prišiel o 300 miliónov na modernizáciu. Štát peniaze ponúkol iným podnikom Foto: usske.sk

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky vyhlásilo ešte koncom júna novú dekarbonizačnú výzvu, vďaka ktorej budú môcť viaceré priemyselné podniky investovať do najmodernejších technológií, čím si zároveň zvýšia svoju konkurencieschopnosť, znížia produkciu skleníkových plynov, a tým zároveň prispejú k ochrane životného prostredia.

Pôvodne mali financie vo výške okolo 300 miliónov eur smerovať do košického U. S. Steelu, ten však nemohol kvôli zmene vlastníckych vzťahov pristúpiť k realizácii svojho dekarbonizačného projektu, ktorého súčasťou bola inštalácia elektrických pecí. Štát chcel preto zachrániť tieto financie, a tak ich ponúkol iným podnikom.

Nová výzva bude financovaná z Plánu obnovy a odolnosti SR, vyčerpať finančné prostriedky sa však musia do konca júna 2026.Nemôžeme si dovoliť nechať tieto peniaze ležať na zemi, alebo v tomto prípade, doslova ich vypustiť hore komínom v podobe neušetrených emisií. Vyvíjame maximálne úsilie, aby sa nám podarilo dostať financie z tohto opatrenia do ekonomiky práve na dekarbonizačné projekty,“ uviedol podpredseda vlády pre Plán obnovy a odolnosti Peter Kmec.„Som rád, že sme mohli upraviť dekarbonizačnú výzvu, ktorá sa rozširuje podľa nových kritérií.Tie peniaze, ktoré mali ísť pôvodne do U. S. Steelu sú k dispozícii a veľmi urýchlene ich potrebujeme dostať do priemyslu a sme radi, že aj s pánom podpredsedom Kmecom sme dostali vyrozumenie, že sa môžu o tieto finančné prostriedky uchádzať podniky nielen na základe ich IČO, ale aj výrobného procesu,” povedal minister životného prostredia Tomáš Taraba na júnovej tlačovej konferencii.

Cieľom výzvy je osloviť najmä podniky, ktoré  sú schopné doručiť výsledok v podobe opatrení na zníženie emisií skleníkových plynov aspoň o 30 percent. Envirorezort očakáva, že projekty vybrané na základe výzvy prispejú k zníženiu emisií skleníkových plynov aspoň o 1,2 milióna ton ekvivalentu CO2.Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: