FOTO+VIDEO: V okolí Gelnice ostali obyvateľom len oči pre plač. Voda brala všetko, čo jej prišlo do cesty


Foto: FOTO+VIDEO: V okolí Gelnice ostali obyvateľom len oči pre plač. Voda brala všetko, čo jej prišlo do cesty
Galéria: 60 fotiek
Foto: Facebook/DHZ obce Mníšek nad Hnilcom

Východným Slovenskom sa v úvode týždňa prehnala silná búrka, ktorá sa najviac prejavila v gelnickom okrese. Ako informuje portál iMeteo.sk, nad naším územím sa nachádzal teplotne nevýrazný studený front, z ktorého vzišli jednotlivé vlny búrky. Tá so sebou priniesla aj prívalovú povodeň, ktorá sa prehnala najmä Hnileckou dolinou.

Búrka so sebou priniesla aj krúpy a zrážky, pričom medzi obcou Švedlár a Mníšek nad Hnilcom sa ich množstvo odhaduje sa okolo 70 až 100 milimetrov zrážok. V týchto obciach si voda vypýtala svoju daň v podobe poškodenej infraštruktúry a výpadku elektriny. Ulice zostali zaplavené, podobne tak aj domy a pivnice. Počasie spôsobilo aj veľké materiálne škody a obmedzilo premávku regionálnej autobusovej dopravy ale aj vlakovej.

V obciach zasahovali aj hasiči, ktorí boli nútení vykonať niekoľko výjazdov. „Zasahovali sme pri popadaných stromoch a strhnutom elektrickom vedení v smere na obec Švedlár. V našej obci došlo k zatopeniu časti dediny vplyvom silnej prívalovej vlny. Až do neskorých nočných hodín sme boli nápomocní pri čistení ciest, dvorov rodinných domov, vyťahovanie vody zo suverénom a odstraňovaní prekážok. Taktiež došlo k podmytiu železničnej trate a odtrhnutiu plynovej prípojky. Zničené sú cesty priepusty a mostíky k rodinným domom,” informovali záchranné zložky počas včerajšieho dňa, pričom aj dnes ráno odstraňovali škody po búrke.

Povodeň udrela aj v oblasti pohoria Korban a Bukovec, kde zrážky atakovali hranicu 100 milimetrov. Ideálne to nebolo ani juhovýchodne od Košíc, kde v obci Ždaňa padlo v priebehu troch hodín vyše 83,9 milimetra zrážok.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: