Do zbierky pre košickú neonatológiu sa zapojili aj známe osobnosti. Máte poslednú šancu prispieť


Foto: Do zbierky pre košickú neonatológiu sa zapojili aj známe osobnosti. Máte poslednú šancu prispieť Foto: donio.sk

Verejnú zbierku, ktorej cieľom je vyzbierať čo najviac finančných prostriedkov na renováciu priestorov detskej neonatológie spustilo Oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny sídliace v prenajatých priestoroch Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach ešte začiatkom júna. Za kampaňou stojí primárka Vanda Chovancová, ktorú Slovensko pozná vďaka kritike fotografie ministerky Zuzany Dolinkovej s predčasniatkom a ďalšie tri aktivistky - Milena Bobeková, Simona Bobeková a Zuzana Marianková.

Vo výzve, ktorú zverejnili na stránke donio.sk uvádzajú, že podmienky, v akých ich oddelenie funguje, sú kritické a nedôstojné. Nielenže nemajú dostatok lôžok pre detských pacientov, priestory sú veľmi malé a v havarijnom technickom stave. Cez okná prefukuje a zateká, k inkubátorom sa bežne dostanú holuby a čerstvé mamičky zdieľajú len jednu funkčnú kúpeľňu.


Ich prvým míľnikom zbierky bolo vyzbierať aspoň 50-tisíc eur, čo sa za pár dní poradilo. Postupne však začali o zbierke informovať aj médiá vrátane nášho a pridali sa aj známe osobnosti, čím sa žalostný stav novorodeneckého oddelenia dostal do povšimnutia a Slovákom neostal ľahostajný. Aktuálne sa v zbierke podarilo nazbierať vyše 302-tisíc eur, pričom k tomuto číslu prispelo viac než 10,5-tisíc ľudí.


Za úspech vďačia najmä satirickej stránke Zomri, ktorá na zbierku opakovanie upozorňovala. Keďže jedna z organizátoriek Zuzana Marianková je známa režisérka, pohybuje sa vo svete známych osobností, spomedzi ktorých prispela napríklad Petra Polnišová, Fero Joke, Monika Hilmerová, Janka Kovalčíková, Táňa Pauhofová či Dominika Kavaschová. Zoznam je však oveľa dlhší, uviedla pre denník SME Marianková.


Keďže zbierka končí už v piatok 5. apríla, podľa primárky ich počas najbližších dní čakajú administratívne úkony a potom aj samotná realizácia, ktorá bude prebiehať za chodu oddelenia. „Urobím všetko preto, aby naši malí pacienti a ich mamky už za pár mesiacov trávili ťažké chvíle, ktoré narodenie kriticky chorého človiečika prináša, v dôstojnejších podmienkach,“ podotýka Chovanová pre SME.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: