VIDEO: Do Ružína sa valia tony odpadu z osád. Dobrovoľníci sa boja pretrhnutia nornej steny


Foto: VIDEO: Do Ružína sa valia tony odpadu z osád. Dobrovoľníci sa boja pretrhnutia nornej steny
Galéria: 9 fotiek
Foto: Facebook/save_nature_civas

Dobrovoľníci z Občianskeho združenia Save Nature by Čivas čistia Vodnú nádrž Ružín pravidelne, niekoľkokrát do roka z miesta odpratávajú aj 500 vriec odpadu, sú plné plastových fliaš, hračiek, elektrospotrebičov či nábytku.

Ako informovalo združenie na sociálnej sieti, po posledných zrážkach norná stena, ktorá odpad zachytáva, opäť bojuje s tonami odpadu pochádzajúceho z čiernych skládok z osád. Prúdia sem z oboch prítokov, teda z obcí, ktorými prechádza rieka Hnilec aj Hornád, množstvo nahromadeného odpadu pochádza aj zo žľabu na okraji osady v Richnave. Problém riešia aj starostovia týchto obcí. Práve v Richnave pracovalo na odstránení odpadu vyše štyridsať zamestnancov obce.

„Zatiaľ stena drží, nevieme, koľko toho ešte príde, ale prognóza je taká, že má ešte pršať. Nevyzerá to dobre, ak sa stena pretrhne budú brehy a hladina Vodnej nádrže Ružín znova plná smetí,“ informovalo pred pár dňami občianske združenie. 

Nakoniec prišli s dobrou správou, stena nábor obrovského množstva odpadkov vydržala, je ho ale viac ako naposledy. K stabilizovaniu problému by mala dopomôcť aj záložná norná stena, ktorú v blízkej dobe zabezpečí Občianske združenie Čisté vody Slovenka.Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny pripravuje projekt, ktorý počíta s primárnym zamestnaním nezamestnaných obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít z obcí, z ktorých tento odpad pochádza. Ide hlavne o osady v gelnickom okrese.

Cieľom je nielen zamestnať ľudí na zber odpadu, ale takých, ktorý budú spoluobčanov manažovať a učiť ich správne recyklovať. Tiež rátajú so vznikom sociálnych podnikov, ktoré budú zamerané na odpadové hospodárstvo. 

„Nielen odstraňovanie následkov, ale predovšetkým zabraňovanie tomu, aby bol Ružín neustále zaplavovaný tonami odpadu, je excelentnou príležitosťou na to, ako zamestnať ľudí, ktorí žijú v tomto regióne a v lokalitách, ktoré sme identifikovali ako najväčších prispievateľov k tejto situácii,” uviedol Ondruš.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: