Otec Spievajúcej fontány odišiel do večnosti. Odkaz košického architekta Juraja Kobana ostal všade naokolo


Foto: Otec Spievajúcej fontány odišiel do večnosti. Odkaz košického architekta Juraja Kobana ostal všade naokolo Foto: Facebook/Spievajúca fontána

Košičania smútia za významnou osobnosťou architektúry. V sobotu 23. júna naposledy vydýchol Juraj Koban, ktorý zanechal v metropole východu nezmazateľnú stopu. Juraj sa narodil v roku 1956 a vo veku 68 rokov ho skolila zákerná choroba. Jeho vysokoškolské štúdium išlo dvoma smermi - navštevoval Stavebnú fakultu STU v Bratislave a neskôr zakotvil na Akadémii výtvarných umení v Prahe.

Už krátko po svojom nástupe do Stavoprojektu Košice sa stal absolútne neprehliadnuteľnou osobnosťou, ktorá sa popri svojom tvorivom talente, podporenom neuveriteľnou pracovitosťou, hraničiacou s workoholizmom, vyznačovala aj suverénnosťou, tvorivým nepokojom a nápaditosťou okorenenou až prvkami geniality,” spomína na Juraja jeho priateľ Peter Pásztor.

Ďalším prínosom bolo založenie architektonickej kancelárie KOPA s architektom Štefanom Pacákom, z ktorej vzišlo niekoľko najvýznamnejších projektov vrátane hokejového stánku Steel Arena, konceptu a vizuálu Spievajúcej fontány za čo si vyslúžil titul „otca fontány”, premeny Krytej plavárne na Kunsthalle, ale aj výstavby novej mestskej štvrte WatsoNova. Za desiatky svojich úspešných projektov získal za tie roky mnoho ocenení vynímajúc prestížnu cenu Slovenskej komory architektov CE.ZA.AR.

„Jeho odkaz zostane živý nielen v týchto stavbách, ale aj v srdciach všetkých, ktorí mali tú česť ho poznať a spolupracovať s ním. Odpočívaj v pokoji,” odkázali jeho kolegovia.

Podieľal sa na založení Fakulty umení na Technickej univerzite v Košiciach, kde sa neskôr dostal na post dekana a tiež pôsobil ako vedúci na Katedre architektúry. V roku 2013, keď boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry, bol Koban členom organizačného výboru.


„Juraj Koban, ako spoluzakladateľ a dekan Fakulta umení Košice sa významne angažoval o jej presadenie v architektonickom, dizajnérskom a výtvarnom vzdelávaní na Slovensku. Bol mojim dlhoročným blízkym spolupracovníkom a osobným priateľom. Nikdy na neho nezabudnem. Česť jeho pamiatke!” adresuje slová Jaroslav.


„Juraj Koban má extrémny podiel na dotváraní nášho mesta a toho, čo urobil pre Košice, je omnoho viac. Stratili sme nielen veľkého odborníka, ale aj vizionára, ktorý videl krásu tam, kde ju iní nevideli, a vedel ju pretaviť do reality. Za všetko mu patri veľká vďaka. Je mi veľmi ľúto, že takáto významná osoba, ktorá pre naše mesto urobila tak veľa, nás opustila. Odpočívajte v pokoji,” napísal košický primátor.

Posledná rozlúčka s Jurajom Kobanom sa konala 28. júna na Cintoríne svätej Rozálie v Košiciach, na jeho pamiatku bola počas celého víkendu osvetlená Spievajúca fontána bielym svetlom.

 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: