FOTO: Na výmole zabudnite. Turistickú cestu na Kláštorisko môžu cyklisti aj turisti využívať v plnej paráde


FOTO: Na výmole zabudnite. Turistickú cestu na Kláštorisko môžu cyklisti aj turisti využívať v plnej paráde
Galéria: 11 fotiek
Foto: npslovenskyraj.sk

Po siedmych mesiacoch rekonštrukčných prác sa úsek lesnej cesty z Podleska na Kláštorisko oficiálne sprístupnil turistom a cyklistom ešte koncom júna. Počas letných prázdnin tak môžu návštevníci Slovenského raja využívať túto cestu na prebádanie jeho krás.

Cesta bola dlhé roky neudržiavaná, čo sa podpísalo na jej havarijnom stave. Ako informuje národný park, chýbali konštrukčné vrstvy, cesta bola poškodená eróziou a hlbokými výmoľmi, čo sa v mnohých prípadoch podpísalo aj pod úrazmi cyklistov, ktorí skončili so zlomeninami.

Obnovou prešla štrková vozovka a konštrukčné vrstvy lesnej odvoznej cesty po dĺžke vyše 1,3 kilometra, pričom išlo o najkritickejšiu spodnú časť takzvanej Kláštoriskovej cesty vedúcej z turistického centra Podlesok. Rekonštrukcia sa dotkla aj dvoch rúrových priepustov a štyroch výhybní, osadených bolo spolu až štyridsať odrážok na odvedenie vody.„Správa NP Slovenský raj prevzala cestu do vlastníctva 1. apríla 2022. Pred letnou sezónou v roku 2023 boli provizórne opravené najhoršie časti navážkou kameňa, hlavne z dôvodu zvýšenia bezpečnosti prejazdu cyklistov. K zásadnej rekonštrukcii sa pristúpilo na jeseň 2023. Ide o doposiaľ najvýznamnejšiu investičnú akciu Správy NP Slovenský raj v oblasti opráv lesných ciest,” informovali na svojom webe s tým, že celkový investičný náklad predstavoval vyše 318-tisíc eur.

Síce je cesta už v lepšom stave, na cyklistov aj napriek tomu apelujú, aby to s rýchlosťou nepreháňali, keďže úsek je strmý a vedie ním niekoľko serpentín. Rýchla jazda by im totiž mohla priniesť neželané zranenia či poškodenie povrchu cesty.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: