VIDEO: A zase tie potkany! Furčania hlásia ich výskyt neďaleko detského ihriska. Je to nechutné, odkazujú


Foto: VIDEO: A zase tie potkany! Furčania hlásia ich výskyt neďaleko detského ihriska. Je to nechutné, odkazujú Foto: Facebook/Košice - Kuriozity a absurdity/IT

Problém s potkanmi hlásia obyvatelia ďalšieho košického sídliska. Len prednedávnom sme informovali o premnožených hlodavcoch v mestskej časti Nad jazerom a na KVP, tentokrát ich zaznamenali na sídlisku Dargovských hrdinov.

Video zachytávajúce pobehujúce potkany po kontajnerovisku sa podarilo zaznamenať miestnemu obyvateľovi, ktorý ho zdieľal na sociálnej sieti v skupine združujúcej Košičanov: „Furča na Benadovej dnes (pondelok 1. júla, poznámka redakcie) takto nechutne, hneď za tým je detské ihrisko.”

Pod príspevkom sa hneď objavili rôznorodé reakcie. „Keby ľudia nevyhadzovali toľko jedla, tak by sa nemali potkany z čoho uživiť,“ skonštatovala diskutujúca. „Nechutní ste vy ľudia, čo tam ten bordel robíte! Potkany idú len tam, kde sa najedia,” poukázala na problém Majka. „Mne poškodili auto,“ podelil sa o svoju skúsenosť Viliam.

Aj zo skúseností z iných mestských častí je teda zrejmé, že potkany sú v celom meste premnožené, mnohí si však z toho ťažkú hlavu nerobia. „Jeeeeeej, aké zlatíčka, ja sa ich vôbec nebojím,“ napísala jedna komentujúca. „Neviem, či si ľudia myslia, že sú jediní žijúci tvor na zemi. Však zvieratá tu sú, boli, aj budú. Keby každého človeka, čo mi vadí, sa tiež dalo likvidovať,” zareagovala Zuzana.Či už zastávate názor jednej alebo druhej skupiny, prípadne je pravda na oboch stranách, dôležité je poznamenať, že potkany môžu nielen ničiť verejný či súkromný majetok, ale predovšetkým sú prenášačmi rôznych infekčných ochorení.

Takmer rovnaká situácia je aj na sídlisku KVP, kde sa vedenie mestskej časti rozhodlo zabezpečiť mimoriadnu deratizáciu z vlastných zdrojov, keďže sa ukazuje, že celoplošná deratizácia, ktorá je vykonávaná dvakrát ročne, nepostačuje. Ohľadom toho, či nezvažuje rovnaké kroky aj mestská časť Dargovských hrdinov, sme sa obrátili na kompetentné orgány. Samospráva však uviedla, že kosenie, orez konárov a kríkov, údržba detských ihrísk ako aj deratizácia nespadajú do jej kompetencií, ale zabezpečuje ich Správa mestskej zelene Košice.

Mestská časť tak nemá právomoc ani dostatok financií na to, aby tieto úkony zabezpečila vo vlastnej réžii. Starosta Dominik Babušik však uviedol, že v niektorých záležitostiach, ako napríklad kosenie, prejavili záujem o samostatné vykonávanie tejto činnosti, avšak nenašli všeobecnú zhodu medzi poslancami a vedením mesta.

Podobne tak aj na deratizáciu má mestský podnik vyčlenené financie priamo od mesta. S otázkami sme sa preto obrátili aj naňho a článok budeme aktualizovať o jeho vyjadrenie.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: