Vo veku 73 rokov zomrel politológ Jozef Lysý. Svoje vedomosti dlhoročne odovzdával na košickej univerzite


Foto: Vo veku 73 rokov zomrel politológ Jozef Lysý. Svoje vedomosti dlhoročne odovzdával na košickej univerzite Foto: Facebook/Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach

Vedenie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach oznámilo smutnú správu. V nedeľu 30. júna vo veku 73 rokov zomrel politológ a politický filozof Jozef Lysý, ktorý na univerzite dlhoročne pôsobil ako profesor. Fakulta o tom informovala prostredníctvom svojej oficiálnej facebookovej stránky.

„Odpočívajte v pokoji pán profesor. Rodine, známym, kolegom a pozostalým vyjadrujem úprimnú sústrasť, rozlúčil sa s ním bývalý študent.

Profesora Jozefa Lysého si môžu kolegovia a študenti pamätať z prednášok na Katedre politológie. Zároveň na univerzite pôsobil aj ako člen Vedeckej rady Filozofickej fakulty.Svoje vedomosti odovzdával po celom Slovensku na viacerých akademických pracoviskách. Jeho výučba sa zameriavala najmä na dejiny politickej filozofie a filozofiu dejín. Študenti sa tak jeho prednášok mohli zúčastniť aj na Univerzite Komenského v Bratislave a na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.

Krátko pred úmrtím získal čestný titul Humanista 2024, ktorý mu bol venovaný za jeho významnú dlhodobú vedeckú a pedagogickú činnosť. Uznávaný bol aj za spôsob, akým viedol diskusiu. Dlhodobo sa snažil o vytváranie podmienok a priestoru k docieleniu kultivovanej výmene názorov. V rámci toho obhajoval právo všetkých ľudí na šťastný a dôstojnejší život a humanistické hodnoty na Slovensku.Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: