V Rudňanoch úraduje žltačka. V obci prebieha mimoriadne očkovanie, občanov učia prevencii odborníci


Foto: V Rudňanoch úraduje žltačka. V obci prebieha mimoriadne očkovanie, občanov učia prevencii odborníci Foto: ilustračné/freepik.com

V obci Rudňany v spišskonovoveskom okrese nariadili hygienici plošné očkovanie detí aj učiteľov z dôvodu rozšírenej nákazy žltačky. V tejto lokalite vzniklo jej najväčšie ohnisko, pričom ide konkrétne o tri školské zariadenia a obecnú osadu Zabijanec. O situácii v obci informujú správy RTVS.

Ide o hepatitídu typu A, ktorú prvýkrát zaznamenali ešte začiatkom tohto mesiaca, pričom aktuálne ide o zhruba 20 detí, ktoré sú nakazené. Práve preto bolo zo strany Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi nariadené mimoriadne očkovanie u detí od jedného do 15 rokov a ich učiteľov. Aktuálne je zaočkovaných približne 500 detí, ďalšia tisícka je na čakačke.

Praktická lekárka Iveta Fulková, ktorá pôsobí v obci, pre televíziu uviedla, že je problém s očkovaním rodičov nakazených detí, keďže je problém skontaktovať sa s nimi. Naďalej tak hrozí rozširovanie nákazy. „Boli dažde. Nazhromaždila sa voda, v ktorej boli aj exkrementy, fekálie. Deti bežne sa v tej vode hrali,” povedal vedúci pracovník rozvojového tímu v Rudňanoch Ján Szenkereszty.

Aby sa zamedzilo rapídnemu šíreniu žltačky, obec rozposlala medzi svojich obyvateľov informačné letáky a pracovníkov, ktorí občanov informujú ohľadom prevencie. Verejné budovy a frekventované miesta podliehajú pravidelnej dezinfekcii a rodinám sú poskytované dezinfekčné prostriedky či mydlá.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: