Ružovú lekáreň Pilulka už možno nenavštívite. Zamestnancov prepúšťajú, peniaze im chýbajú


Foto: Ružovú lekáreň Pilulka už možno nenavštívite. Zamestnancov prepúšťajú, peniaze im chýbajú Foto: Pilulka.sk

Sieť lekární známa svojou príznačnou ružovou farbou mala problémy aj v minulosti. Spoločnosť podnikala okrem Česka a Slovenska aj v Rakúsku a Rumunsku, tieto trhy však opustila. Poslednou zahraničnou  expanziou siete lekární Pilulka je Slovensko, avšak je otázne, či aktuálne problémy spoločnosti nemôžu vyústiť až do odchodu aj zo slovenského trhu. O podrobnostiach informoval magazín Forbes.

Pilulka tiež prepustila tretinu zamestnancov. Hodnota jej akcií pritom klesla na historické minimum. Kým v januári 2022 sa obchodovali za približne 72 eur za kus, v súčasnosti je hodnota jednej akcie len 4,50 eur.

„V minulom roku Pilulka prerobila 176 miliónov korún (7 miliónov eur), čo je o 110 miliónov (4,4 milióna eur) hlbšia strata než rok predtým. Tržby jej vlani medziročne klesli o necelých 13 percent,“ píše o vážnych stratách Pilulky magazín.


Firma v súčasnosti hľadá investora, ktorý by ju z finančných problémov vytrhol. „Aktuálne cash flow situácia nie je úplne dobrá. Máme hotovosť, aby sme nejakým spôsobom pokrývali štandardný biznis, ale nie na naštartovanie významného rastu,“ cituje Forbes jedného zo zakladateľov spoločnosti Petra Kasu.

Pokles tržieb očakáva Pilulka aj tento rok. Zamestnancov kvôli šetreniu prepúšťali predovšetkým v centrále spoločnosti: zo 137 ľudí tam ostalo 67 zamestnancov, v skladoch a doprave prišlo o prácu 52 ľudí.

„Osekali sme náklady takmer o 30 percent a na nižších tržbách sme boli efektívnejší. Sústredíme sa najmä na zisk, tržby sú pre tento rok sekundárne. Rast na pevných základoch bude úloha až na budúci rok,“ konštatuje druhý spolumajiteľ spoločnosti Martin Kasa.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: