VIDEO: Noc v znamení jánskych ohňov. Pálili ich aj v oblasti Spiša či na Zemplíne


Foto: VIDEO: Noc v znamení jánskych ohňov. Pálili ich aj v oblasti Spiša či na Zemplíne
Galéria: 8 fotiek
Foto: Facebook/Košický samosprávny kraj

Slovensko má množstvo zaujímavých tradícií. V letných mesiacoch v nich veľkú úlohu zohráva oheň, ktorý je typický pre svätojánsku noc. Muži na kopcoch stavajú vatry, ktoré sa z 23. na 24. jún pália. Jánske ohne sprevádza veselá nálada v podobe hudby a tanca. Daná noc však nie je čarovná len pre bujarú zábavu. Jej symbolika sa skrýva najmä v oslavách letného slnovratu. 

Aj tento rok si Slováci pripomenuli daný zvyk v rôznych kútoch našej krajiny. Veľkolepé oslavy hlásajúce príchod leta vypukli aj v oblasti Spiša. V obci Spišské Tomášovce ich odštartovala folklórna skupina Ďurkovec.


Miestnym obyvateľom pripravila nezabudnuteľný kultúrny zážitok, na ktorom sa podieľali rozličné vekové kategórie. Dobrá nálada panovala ešte pred samotným zapálením vatry. Po tom, čo ju muži zapálili, nastalo ohnivé divadlo pre oči.

Spiš však nebol jediným miestom v Košickom kraji, kde bolo možné vidieť jánske ohne. Oslavy prebiehali aj na Zemplíne nad Šíravou. Účasť je pravidelne vysoká, núdza o návštevníkov nebola ani tento rok.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: