Hádžu tam, čo im príde pod ruku. Kontajnery Ekocharity na šatstvo sa míňajú svojmu hlavnému účelu


Foto: Hádžu tam, čo im príde pod ruku. Kontajnery Ekocharity na šatstvo sa míňajú svojmu hlavnému účelu Foto: Mesto Piešťany

Oblečenie, ktoré už nenosíme, sa mnohí snažia predať či posunúť ďalej. V niektorých prípadoch sa však ľudia chcú zbaviť nepotrebných vecí rýchlo, pričom mnohokrát využijú kontajnery od Ekocharity. Kde však tento obsah končí?

V Piešťanoch je umiestnených hneď niekoľko takýchto kontajnerov na staré šatstvo a textil. Táto spoločnosť sa od začiatku usiluje poskytovať svoje služby tak, aby slovenské oblečenie bolo zozbierané, roztriedené, zužitkované a tiež darované, primárne na Slovensku. Úspech tohto projektu však závisí od zodpovednosti obyvateľov, uvádza mesto.

Do kontajnerov Ekocharity patrí iba znovu použiteľný a kvalitný textil, a to najmä vypraté letné a zimné pánske, dámske a detské oblečenie, zachovalý bytový textil ako návliečky a plachty, rovnako aj topánky, opasky a kabelky. Textil a šatstvo z kontajnera je darované rôznym charitám, rodinám v hmotnej núdzi alebo predané do second handov.

Práve preto do kontajnera nepatrí starý, špinavý, obnosený, roztrhaný, plesnivý textil a šatstvo. Prevádzkovatelia kontajnerov sa však za posledné obdobie stretávajú na viacerých miestach Slovenska s nevyužiteľným obsahom. Ľudia do kontajnerov vhadzujú napríklad zatuchnuté šatstvo, ktoré vypratávajú zo starých domov – veľmi staré kabáty, bundy, nohavice, všetko vyrobené za bývalého režimu. Do týchto kontajnerov nepatria ani použité pracovné úbory, staré monterky, ústrižky po šití, textilné rúška, ani žiadne priemyselné textilné odpady, matrace, koberce a podobne.

Ekocharita avizovala, že pokiaľ sa táto skutočnosť nezmení, bude musieť niektoré stojiská zrušiť.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: