Košice vdýchnu život starým bytom. Až šesť rodín v núdzi strávi Vianoce v novom domove


Foto: Košice vdýchnu život starým bytom. Až šesť rodín v núdzi strávi Vianoce v novom domove Foto: Facebook/Košice - Mesto Košice

Šesť rodín v núdzi dostane strechu nad hlavou vďaka spolupráci mesta Košice a Spoločnosťou priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar. Neobývateľné nájomné byty doteraz len chátrali a neslúžili nikomu, mesto sa ich preto rozhodlo prenajať tým, ktorí by si vzhľadom na svoju nepriaznivú finančnú situáciu takéto bývanie dovoliť nemohli.

Byty sa nachádzajú v mestskej časti Sever a Západ, a keďže ich stav je dezolátny, musia prejsť rekonštrukciou, ktorú zabezpečí Úsmev ako dar. Šesť bytov s výmerou 19 až 22 metrov štvorcových by sa tak mohlo stať útočiskom na najbližších 15 rokov pre najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, ktoré by v nich mohli prežiť už svoje prvé Vianoce. S prvými prácami sa začne už tento víkend.

„V šiestich mestských malometrážnych nájomných sociálnych bytoch im pripravíme nový domov. Nevieme si predstaviť, čo musia prežívať matky a otcovia samoživitelia, keď strácajú svoju strechu nad hlavou v tejto náročnej dobe. My im dáme bezpečie, pokoj, domov a život bez strachu,“ uviedol po podpise zmluvy Radoslav Dráb, zástupca spoločnosti Úsmev ako dar. Dodal, že financie na nové bývanie sa snažia získavať od darcov a tiež prostredníctvom kampane Rodina sa počíta.Mesto Košice sa do takejto iniciatívy nezapojilo prvýkrát. Aj týmto spôsobom pomoci predchádza vzniku bezdomovectva. Minulý rok pomohli rodinám v núdzi tým, že im prenajali v budove bývalej materskej školy na Pereši štyri byty. Za posledné roky svoj nový domov našli rodiny aj na Terase, Furči, Nad jazerom, Severe či Juhu.

„Dal som verejný prísľub, že mestské byty predávať nebudeme a naopak sa o nich budeme starať a zveľadovať. Postupne ich rekonštruujeme. Vďaka tomu ich dokážeme ponúknuť tým, ktorí nemali toľko šťastia ako máme my,” skonštatoval primátor.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: