FOTO: Výstavba centra plaveckých športov v Košiciach má mierne omeškanie. Termín odovzdania sa zatiaľ posúvať nebude


FOTO: Výstavba centra plaveckých športov v Košiciach má mierne omeškanie. Termín odovzdania sa zatiaľ posúvať nebude
Galéria: 7 fotiek
Foto: Facebook/Košice - Mesto Košice

Rekonštrukcia Národného olympijského centra plaveckých športov Košice (NOCKE) je už za polovicou. Práce prebiehajú s minimálnym oneskorením podľa plánovaného harmonogramu, a tak sa termín odovzdania diela nezmenil.

Na stavbe sa denne pohybuje cez 100 robotníkov, ktorí pracujú na viacerých frontoch. Pod mierne omeškanie sa podpísali predovšetkým vynútené zmeny v projekte, keďže väčšina nosníkov javila známky poškodenia, a tak sa museli vymeniť. Po životnosti bola aj strešná konštrukcia, čo značne navýšilo rozpočet. Opotrebovaná bola aj oceľová konštrukcia, ktorej opotrebovanie zapríčinilo hlavne vlhkosť a odparovanie chemikálií na úpravu vody.

„Šatne a sanita sú dokončené na približne 75 percent, pracuje sa na dokončení opravy oceľovej konštrukcie, fasáda je zaizolovaná na približne 85 percent, okná sú takmer hotové,” uvádza mesto s tým, že koncom týždňa sa začne osádzať nový desaťdráhový nerezový bazén, ktorý bude svojimi technickými parametrami jediným svojho druhu na celom Slovensku.


Jeho osadenie bude ďalším dôležitým míľnikom pri výstavbe centra, ktoré bude už budúci rok hostiť majstrovstvá Európy v plávaní do 23 rokov. Kompletná rekonštrukcia by mala byť hotová najneskôr do konca marca 2025, nasledovať však bude ešte kolaudácia, všetko by sa však malo stihnúť do šampionátu.


Nové plavecké centrum má nahradiť pôvodnú Mestskú krytú plaváreň, ktorá sa pre verejnosť zatvorila po 35 rokoch svojej činnosti koncom júna minulého roka. Prestavbou sa stará plaváreň premení na moderný komplex s desiatimi plaveckými dráhami v novom bazénovom telese a tromi dráhami v menšom bazéne, pričom ich bude oddeľovať stena, čím sa zabezpečí súkromie pre verejnosť a športové kluby. Úpravou prejdú aj tribúny, kde sa osadia plastové sedačky s kapacitou 590 miest. Výhodou bude aj zníženie energetickej náročnosti budovy.

Rekonštrukciou bude centrum spĺňať náročné kritéria športoviska národného významu a požiadaviek Medzinárodnej plaveckej federácie FINA. Slúžiť tak bude nielen verejnosti, ale aj športovcom a súťažiam na medzinárodnej úrovni.


„Financovanie výstavby je zabezpečené z investičného úveru TEHO. V zmysle uznesenia mestského zastupiteľstva muselo mesto Košice nájsť na financovanie výstavby externé zdroje vo výške 50 percent. Táto podmienka bola splnená koncom júla uplynulého roka, keď vláda vtedajšieho premiéra Ľudovíta Ódora schválila finančný príspevok na tento projekt vo výške 8,34 milióna eur zo zdrojov Fondu na podporu športu (FNPŠ). Je to doposiaľ najvyššia suma, ktorú FNPŠ vo svojej histórii poskytol,” vysvetlilo mesto s tým, že aktuálne sa pôvodná suma 16,7 milióna navýšila kvôli dodatkom o takmer dva milióny.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: