Búrky vystriedajú horúčavy. Ako sa chrániť pred vysokými teplotami?


Foto: Búrky vystriedajú horúčavy. Ako sa chrániť pred vysokými teplotami? Foto: Ilustračné/iStock.com

Na viacerých miestach Slovenska platia počas dnešného dňa výstrahy pred extrémnymi horúčavami. Teploty vzduchu môžu miestami dosiahnuť až 35 stupňov Celzia, čo môže mať vážne dôsledky na zdravie ľudí, zvierat a celkovú bezpečnosť.

Horúčavy predstavujú výrazné nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, najmä pre starších ľudí, deti a osoby s chronickými ochoreniami. Tí by výstrahu pred vysokými teplotami nemali podceniť. Teplo môže spôsobovať únavu, dehydratáciu, úpal a v extrémnych prípadoch aj zlyhanie orgánov. Okrem toho sa zvyšuje riziko vzniku požiarov.

Ľuďom sa preto odporúča strážiť si pitný režim a vyhýbať sa nadmernej konzumácii alkoholu a kofeínu, ktoré môžu vo výsledku prispievať k dehydratácii. Taktiež je dobré vyhýbať sa náročným fyzickým aktivitám počas najteplejších častí dňa, obzvlášť medzi 11:00 hod. a 16:00 hod.

Dohliadnite na deti aj seniorov

Najmä starším ľuďom môže horúčava spôsobiť nečakané a závažné zdravotné problémy, preto je dôležité, aby boli pod dohľadom a mali zabezpečený prístup do chladnejších priestorov, minimálne do tieňa - napríklad na autobusových zastávkach.


Deti by mali byť chránené pred priamym slnečným žiarením a nesmú byť ponechané v autách ani na krátky čas. Je dobré sledovať ich pitný režim, ktorý si často nedokážu ustrážiť samé, obmedziť ich pobyt na priamom slnku.

Nezabudnite na zvieratá

Čo sa týka zvierat, v extrémnych teplách taktiež trpia. Základom je poskytnúť im prístup k vode a úkryt pred priamym slnkom. Platí to isté, čo pri deťoch. Zvieratá sa v týchto teplotách nesmú nechávať v zaparkovaných vozidlách, kde sa môže teplota veľmi rýchlo zvýšiť na nebezpečnú úroveň. Pri venčení psov uprednostňujte zelené plochy a vyhýbajte sa rozhorúčeným chodníkom. Venčiť ich je najlepšie v skorších alebo neskorších hodinách, keď je teplota nižšia.

Myslite na riziko požiarov

S vysokými teplotami sa zvyšuje aj riziko vzniku požiarov. Je dobré zvýšiť pozornosť pri manipulácii s otvoreným ohňom, najmä v prírode. Nezapaľovať oheň na miestach, kde môže dôjsť k rýchlemu šíreniu plameňov, dbať na dôkladné uhasenie ohnísk.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac:Zdroj: shmu.sk