Hra Ešte sa to dá zachrániť je prvá tohtoročná premiéra Štátneho divadla Košice


Foto: Hra Ešte sa to dá zachrániť je prvá tohtoročná premiéra Štátneho divadla Košice Foto: Štátne divadlo Košice

Prvá tohtoročná premiéra Štátneho divadla Košice už klope na dvere. Bude ňou v piatok 19. januára na Malej scéne ŠD Košice slovenská premiéra hry Adriany Krúpovej Ešte sa to dá zachrániť, ktorá vznikla v rámci projektu Divadelného ústavu Ódy a frašky, v ktorom sa súčasní slovenskí autori v krátkych dramatických textoch zamýšľali nad stavom našej spoločnosti najmä vo vzťahu k Európskej únii. A tak v príbehu nechýbajú eurofondy a ich „využívanie“ a ďalšie, všetkým známe, okolnosti súvisiace s témou, zobrazené prostredníctvom humoru sarkastického až ironického.

„Hra košickej herečky, ale aj autorky mnohých textov uvádzaných v rozhlase, ale aj na divadelných javiskách sa možno ani neodohráva v tak vzdialenej budúcnosti. Ako sa dostať rýchlo k peniazom z eurofondov? Ako sa rýchlo dostať k biznisu, ktorý má svoje výhody? Jedna rodina, jeden nápad a spoločný ťah na bránu. Adriana Krúpova vytvorila hru zo sveta divadla i biznisu zároveň. Ak sa hľadá lukratívne zameranie nového podniku, ukáže sa, že svet divadla je asi tým najvzrušujúcejším, najlákavejším i najzaujímavejším. Jeho zákulisné intrigy, grantové stresy, umelé i skutočné vykazovanie činnosti. Ak by to nebola rafinovaná skutočnosť, možno by to vyšlo ako paródia,“ hovorí dramaturgička Miriam Kičiňová.

Ako hovorí samotná autorka rodinu zobrazenú v hre v sebe pozorovala už dlhšie

 „Cítila som aj pretlak toho, čo sa deje v spoločnosti, ako sa zneužívajú peniaze, ktoré by mali slúžiť všetkým. Práve tým podnetom od Divadelného ústavu, že nás dramatikov oslovilo, vznikol moment, v ktorom sa moje úvahy, inšpirácie a múza spojili a zrazu táto rodina ožila. Vedela som, ako bude táto rodina žiť, čím bude žiť a objavil sa v hre aj môj pretlak z toho, čo sa deje s mladou generáciou. Samozrejme, nechcem zovšeobecňovať, že všetci sú problematickí, ale sama zažívam, že generácia, ktorá nastupuje po nás je zdeformovaná našimi zdeformovanými hodnotami, že začínajú byť obludnejší. A v rámci komédie, irónie a sarkazmu som chcela tento pohľad ponúknuť aj divákom,“ hovorí Adriana Krúpová.

Nová inscenácia je košickým režisérskym debutom mladého slovenského režiséra Juraja Bielika, ktorý do predstavenia pripravil aj hudbu. Scénu a kostýmy navrhla Katarína Holková. V jednotlivých postavách diváci uvidia hercov košickej činohry Tomáša Dira, Danu Košickú, Ivana Krúpu, Líviu Michalčík Dujavovú, Michala Soltésza, Henrietu Kecerovú, Adrianu Krúpovú, Adrianu Ballovú, Katarínu Horňákovú a Františka Baloga.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo
Miesto: Malá scéna, Štátne divadlo Košice
Dátum: 19.01.2018 - 19:00
Zdroj: TS Svjatoslav Dohovič