VIDEO: Testovanie kvality plodín v Haniske končí kvôli Volvu. Novú skúšobnú stanicu postavia o pár kilometrov ďalej


Foto: VIDEO: Testovanie kvality plodín v Haniske končí kvôli Volvu. Novú skúšobnú stanicu postavia o pár kilometrov ďalej Foto: Facebook/Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave

Skúšobná stanica Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP) v Haniske musela ustúpiť príprave priemyselného parku pre automobilku Volvo. Nahradí ju tak nová stanica, ktorú vybudujú len o pár kilometrov ďalej v obci Belža, kde v utorok 18. júna slávnostným poklepaním základného kameňa odštartovali jej výstavbu.

„Pestovanie zemiakov má na Slovensku dlhodobú tradíciu, o ktorú v nijakom prípade nechceme prísť. Aj vybudovanie novej skúšobnej stanice v Belži by mohlo posilniť domácu produkciu a zároveň znížiť závislosť od dovozu zemiakov zo zahraničia,“ uviedla generálna riaditeľka sekcie poľnohospodárstva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Jana Vargová.

Pôvodná stanica v Haniske mala unikátne postavenie spomedzi všetkých štrnástich skúšobných staníc na Slovensku. Bola jediným miestom, kde sa u nás vykonávala komplexná diagnostika vírusov a karanténnych baktérií zemiakov v rámci uznávania sadbových zemiakov. U množiteľov sadbových zemiakov preto vzkrsli obavy, čo bude, keď zanikne. Bez potrebných certifikátov z tejto skúšobnej stanice by totiž nemohli predávať sadbové zemiaky doma ani v zahraničí.Jej jedinečnosť spočívala aj v tom, že vďaka jej špecifickým podmienkam z hľadiska lokality sa v nej vykonávali štátne odrodové skúšky jačmeňa, kukurice, pšenice, repky olejky či sóje. Tieto podmienky sa snažili zachovať aj pri premýšľaní o sídle novej stanice, čo sa aj podarilo. Belža je dôležitou lokalitou hlavne pre sóju, nakoľko väčšina jej pestovateľských plôch sa nachádza práve na východe Slovenska. Okrem administratívneho zázemia by tu mali čoskoro vyrásť aj podporné pracoviská pre špecializované skúšky v oblasti fytodiagnostiky a skleník,“ povedal generálny riaditeľ ÚKSÚP Vladimír Urmanič.

Výstavba skúšobnej stanice v Belžci sa odhaduje na vyše 2,3 milióna eur. Hradená bude zo štáteho rozpočtu a svoje brány otvorí už na jeseň tohto roka.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: