Tranzitné centrum pre utečencov z Ukrajiny v Košiciach zatvorili. Nebol o neho záujem, tvrdí ministerstvo


Foto: Tranzitné centrum pre utečencov z Ukrajiny v Košiciach zatvorili. Nebol o neho záujem, tvrdí ministerstvo Foto: Google Maps

Tranzitné centrum na košickej stanici slúžilo pre vojnových utečencov z Ukrajiny. Našli tu teplé jedlo, hygienické pomôcky, ale aj cenné rady pri vybavovaní potrebných dokladov. Avšak po dvoch rokoch fungovania došlo k jeho zatvoreniu, o čom informuje portál RTVS.

Centrum bolo podstatné tým, že tam prebiehala od prvého dňa integrácia, a aj tým, že získali akési zázemie a opadol ten prvotný strach z toho, do akej krajiny a kam prišli,“ priblížila pre portál bývalá pracovníčka tranzitného centra Sylvia Soliarová.

Ministerstvo vnútra uvádza, že sa ho rozhodli zatvoriť kvôli klesajúcemu záujmu o toto centrum. Hovorca ministerstva Matej Bauman tvrdí, že v poslednom období slúžilo ako nocľaháreň, pričom tieto osoby nemali spĺňať kritéria, pre ktoré tranzitné centrum zriaďovali.

Po tranzitnom centre zostalo len prázdne parkovisko, čo sa nestretlo s pochopením. Odborného poradcu komisára pre deti z Ukrajiny na Slovensku Eduarda Buraša zaujíma či má ministerstvo nejakú alternatívu ako náhradný scenár. 

To vo svojom stanovisku pre RTVS uviedlo, že v prípade opätovného nárastu počtu osôb, ktoré utekajú pred vojnou, je pripravené obnoviť záchytné, ako aj tranzitné centrá v Košiciach. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: