- 18. jún 2024 o 07:30
FOTO: Rady košickej arcidiecézy sa rozšírili o nových kňazov a diakonov
Počas víkendu sa kňazské rady v šiestich slovenských mestách rozšírili o nových kňazov. V Dóme svätej Alžbety v Košiciach vysvätil arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober piatich novokňazov, ktorí budú pôsobiť v službách Košickej arcidiecézy.
Na ich duchovnej ceste ich povzbudil aj samotný arcibiskup, ktorý im odkázal aby si tento dar kňazstva strážili a chránili. „Chcem sa poďakovať za vašu odvahu nastúpiť do tejto služby v Pánovej vinici. Zo srdca ďakujem aj vašim rodičom, že vám dali lásku a odovzdali vieru. Toto nám dáva nádej, že ste dostali dobrý základ pre napĺňanie Ježišovho pozvania byť dobrými, ľudskými, pokornými a milujúcimi duchovnými pastiermi, ktorým záleží na každom človeku,” zaznela homília z úst arcibiskupa.
Po skončení liturgie obdržali novokňazi dekréty s miestom ich pôsobiska. Matej Fečo sa stane kaplánom v Rímskokatolíckej farnosti Svätých Košických mučeníkov v Humennom, V humenskej Farnosti Všetkých svätách zakotví Šimon Mesarč, Jaroslav Grocký bude slúžiť vo Farnosti Svätej Margity Antiochijskej v Zborove, Valentín Harničár ostane vo Farnosti Svätej Alžbety v Košiciach a Vojtech Turko sa stane kaplánom vo Farnosti Svätej Rodiny v Košiciach.
Duchovní Jaroslav a Šimon absolvovali už svoju primičnú svätú omšu počas nedele, kde získali novokňazské požehnanie. Ďalších troch čaká táto slávnosť počas najsledujúceho víkedu.
Noví diakoni
Košická arcidicéza má aj dvoch nových diakonov, ktorých vysviacku celebroval pomocný biskup Mons. Marek Forgáč. Túto službu prijali Dávid Černiga a Dominik Maruša, ktorí prijali záväzok posvätného celibátu a vyjadrili aj svoj sľub úcty a poslušnosti.
„Úlohou diakonov je okrem iného asistovať biskupovi a kňazom pri slávení Božích tajomstiev, predovšetkým Eucharistie, rozdávať ju, asistovať pri uzatváraní manželstva a požehnávať ho, hlásať evanjelium a kázať, predsedať pri pohrebných obradoch a venovať sa rozličných charitatívnym službám,” vysvetlila arcidiecéza.
Dominik Maruša bude svoju službu vykonávať vo Farnosti svätej Alžbety v Košiciach a Dávid Černiga sa stane fiakonom vo Farnosti Kráľovnej pokoja na Juhu.
Minútky zo Slovenska
- 15:30 Problémy s parkovaním riešia aj v obci pri Žiline. Vodič si našiel za oknom nepríjemný odkaz
- 15:00 Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie. Na Slovensko prichádza poľský gigant, prvú predajňu otvorí v tomto meste
- 15:00 Kúpeľné mestá žiadajú od štátu viac peňazí, hlási sa aj Sliač, pomôcť by im mohol špeciálny štatút
- 15:00 Auto na cyklochodníku pri Považskej rozdelilo miestnych, niektorí riešia rizikové situácie, iní hovoria o výnimkách
- 14:40 Vlčiak napadol v Svätoplukove tehotnú ženu, ktorá skončila na zemi. Jej malý psík skončil v ostrých zuboch a neprežil
- 14:30 Žena si na detskom ihrisku v Martine prášila koberce, odháňala deti. Niektorí rodičia ju obhajujú
- 14:10 Polícia uzavrela Rázusovo nábrežie: Pri Moste SNP našli neznámy predmet
- 14:00 Štátni ochranári spustili web, na ktorom nájdete informácie o výskyte medveďov
- 14:00 Pri Prievidzi predávajú známu reštauráciu s vlastným bytom a veľkým pozemkom, môže byť vaša už za pár stoviek tisíc eur
- 13:59 Seniora z Oravy hľadajú už tretí týždeň. Do terénu vyrazili policajti na koňoch, hasiči aj desiatky dobrovoľníkov
- 13:30 VIDEO: Fotograf nechal kameru vo Veľkej Fatre. Pózoval mu medveď, vlk, líšky, diviak a dokonca aj kamzíky
- 13:20 FOTO: Toto zostalo z obľúbeného levického kúpaliska, ktoré bolo kedysi živým miestom, ľudia vyčítajú úpadok aj mestu
- 13:00 Dubnica otvára viacero dobrovoľníckych príležitostí, hľadá ľudí na pomoc seniorom, knižnici aj mestským projektom
- 13:00 FOTO: Čo bude s Námestím mládeže vo Zvolene? Obyvatelia prišli s viacerými návrhmi ako priestor oživiť
- 13:00 Exstarosta bratislavského Nového Mesta prehovoril o príbehu sakúr na Trnavskom mýte