Bývalý košický primátor Rudolf Schuster sa dočkal ohromnej pocty. Získal prestížne ocenenie za jeho celoživotné dielo


Foto: Bývalý košický primátor Rudolf Schuster sa dočkal ohromnej pocty. Získal prestížne ocenenie za jeho celoživotné dielo Foto: ceskatelevize.cz/snímka obrazovky

Bývalý prezident Slovenskej republiky a tiež bývalý primátor Košíc sa dočkal obrovskej pocty. Počas benefičného galavečera 22. ročníka Medzinárodnej ceny si v Prahe prevzal prestížne ocenenie Trebbia 2024.

Cenu mu slávnostne odovzdal bývalý rakúsky prezident a Schusterov dlhoročný priateľ Heinz Fischer. Kultúra a umenie robí náš svet a život každého z nás krajším. Život nie je jednoduchý a niekedy prídu aj ťažké chvíle. A práve hudba, výtvarné umenie, básne alebo aj krásne divadelné predstavenie nám dávajú na chvíľu priestor zabudnúť na každodenné starosti a na chvíľu otvoria dvere do sveta snov,” povedal po prevzatí ocenenia Rudolf Schuster.

Európske ocenenie Trebbia sa udeľuje ako výraz uznania a poďakovania umelcom, mecenášom a podnikateľom, ktorých nominujú inštitúcie z celého sveta. Získať ju môžu vybrané osobnosti v štyroch kategóriách - za podporu kultúry a umenia, za tvorivú činnosť, za prínos k dialógu národných kultúr a za celoživotné dielo. Práve za to posledné si odniesol ocenenie slovenský exprezident.

To, že má k umeleckej tvorbe naozaj blízko, dokazuje aj jeho televízna či rozhlasová tvorba, autorské knihy či fotografická výstava s názvom Maľované mobilom, ktorú mohla verejnosť navštíviť do konca mája v Slovenskom technickom múzeu. Jeho fotografie ponúkajú zaujímavý pohľad na svet cez optiku smartfónu a sú plné farieb, žiarivého svetla a radosti zo života. Keďže jeho vášňou je aj cestovanie, práve jeho diela zachytávajú atraktívne lokality na východe Slovenska vrátane Košíc, Izry, Jasova, Kúpeľov Štós či Úhornej.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: