Chodci a vodiči v Košiciach majú na seba ťažké srdce. Za všetko môže táto foto


Foto: Chodci a vodiči v Košiciach majú na seba ťažké srdce. Za všetko môže táto foto Foto: Facebook/Jozef Mrkva

Niektorí vodiči sa k ostatným účastníkom cestnej premávky správajú nezodpovedne. Na podobný prípad upozornil aj obyvateľ Košíc v miestnej facebookovej skupine. Neznámy vodič svoje auto zaparkoval tak, že tretinu chodníka zaberal jeho dopravný prostriedok. Ako podotýka autor príspevku, nešlo o situáciu, kedy bol automobil príliš dlhý. Na parkovacom mieste zostal vpredu dostatočne voľný priestor, kde by sa zmestil pokojne celý bez toho, aby obmedzoval chodcov.

Pod príspevkom sa v komentárovej sekcii spustila bohatá diskusia. Väčšina používateľov s daným názorom nesúhlasila. „Ja viem, že všetci nenávidíte autá, ale toto je už fakt padnuté na hlavu. Zaparkuje na riadnom parkovisku a stále nedobre, lebo mal zaparkovať 40 centimetrov od obrubníka. Ľudia už naozaj s týmto prestaňte, to nekonečné neznášanie áut je už obsesia,“ uviedla diskutujúca.

„Miesta je na chodníku dosť, existujú aj užšie chodníky, kde sa ľudia vedia jeden druhému uhnúť. Hádam to dokážu aj na tomto maličkom úseku. A za ďalšie, vedľa stojace autá majú lepší výhľad na cestu, ak sa trocha vystrčia na parkovisko bez toho, aby zasahovali priamo do premávky,“ dodala ďalšia.

Niektorí komentujúci s autorom príspevku však súhlasia. Ako uvádza používateľka Miroslava, v Bratislave bola svedkom situácie, kedy do trojročného dievčatka, ktoré išlo po chodníku, nabúralo také auto. Hneď za ňou išla matka s kočíkom. Dievča našťastie skončilo len so zlomenou rukou.

Uvedené nezodpovedné parkovanie uprednostňuje viacero obyvateľov Košíc a ich okolia. Často k danej situácii zvykne dochádzať pri predajni Lidl na Popradskej ulici. Podobne to tak aj bolo pred základnou školou na Kežmarskej ulici, kým na parkovisko nezaviedli zarážky.


Podľa niektorých komentujúcich ide však o normálnu vec. „Pokiaľ si dobre pamätám zákon, je možné parkovať na chodníku, ale musí zostať 1,5 metra priestoru. Podľa fotky to vyzerá byť v poriadku. Ak sa mu to nezdá, môže zavolať mestskú políciu, nech to oni zhodnotia, ale inak neporušuje žiaden zákon,“ na obhajobu vodiča uvádza jeden z nich.

„Skôr by som ocenil, aby chodci používali hlavu a vedeli zákony. Obzvlášť, keď sa bezhlavo vrhnú na priechod pre chodcov,“ dodal v závere komentára.

Ohľadom danej problematiky sme kontaktovali aj mestskú políciu. Ako uviedol jej zamestnanec Peter Fejfar, takéto parkovanie vozidla je porušením zákazu zastavenia a státia na chodníku, ktorý vyplýva zo Zákona o cestnej premávke. Zároveň sa vodič dopúšťa priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.

Na chodníku je zastavenie a státie dovolené len bicyklom, kolobežkám s pomocným motorčekom a motocyklom, a to za podmienky, že ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 metra. Motorové vozidlá danú možnosť nemajú.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: