Známku prezentujúcu oblasť Vihorlat slávnostne inaugurovali. Jej hlavným motívom je dravec


Foto: Známku prezentujúcu oblasť Vihorlat slávnostne inaugurovali. Jej hlavným motívom je dravec Foto: Facebook/Zemplínske múzeum

Poštová známka venovaná Hadiarovi krátkoprstému, ktorú Slovenská pošta vydala 7. júna bola v stredu slávnostne inaugurovaná v Zemplínskom múzeu. Prezentuje chránenú krajinnú oblasť Vihorlat, jej hlavným motívom je samec, samica, mľáďa a vajíčko Hadiara krátkoprstého. Toho si návštevníci mohli obzrieť aj v podobe preparátu, keďže sa nachádza v múzeu. 

Autorom fotografie na známke je bývalý zamestnanec Zemplínskeho múzea ornitológ Štefan Danko. O výtvarný návrh sa postaral Jozef Česla. Ten ju koncipoval ako pohľad na Morské oko zo Sninského kameňa s prezentáciou typickej flóry a fauny, ktorú zastupujú významné endemity.

Hadiar reprezentuje tretie najväčšie jazero na Slovensku Morské oko, vzácne svojou faunou vtáctva. Môžeme ho nazvať aj potravným špecialistom, pretože sa živí takmer výhradne hadmi a jaštericami. 


„Proti hadiemu jedu je imúnny. Výnimočne uloví drobné cicavce či vtáky. Po ulovení hada hlavu odtrhne a určitú časť z neho prehltne, takže pri prinášaní potravy mu zvyšok koristi trčí zo zobáka. Keďže svojou potravou sa špecializuje na určitú potravnú skupinu, je kľúčové zachovanie jeho lovísk, ako sú lúky“  hovorí zoológ Martin Danilák.


Zdroj: pofis.sk

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: