Košičania sú nešťastní z rekonštrukcie Mlynskej Bašty. Hovoria, že vyzerá ako garážový dom


Foto: Košičania sú nešťastní z rekonštrukcie Mlynskej Bašty. Hovoria, že vyzerá ako garážový dom Foto: Facebook/Monika Uhrinová

Historické budovy v mestách sú neživými svedkami našej minulosti. Každá z nich nesie v sebe príbehy a udalosti, ktoré formovali históriu mesta a jeho obyvateľov. Nič však nie je trváce a aj tieto budovy často pocítia zub času, a ak sa zanedbajú, môžu dokonca schátrať.

To bol aj prípad Mlynskej Bašty v Košiciach, ktorá ešte pred niekoľkými rokmi prejavovala z jednej strany známky chátrania. Na jej múre ste si mohli všimnúť staré tehly, ktoré boli často obité alebo inak poškodené. V niektorých častiach dokonca chýbali.

Takýto pohľad sa vám už dnes však nenaskytne, keďže historická budova prešla rekonštrukciou. To sa však nestretlo s pochopením mnohých Košičanov. Svoju nespokojnosť vyjadrili pod príspevkom, ktorý zachytáva stav budovy pred štyrmi rokmi a teraz.


Hovoria, že história budovy odišla po rekonštrukcii do zabudnutia. „Vôbec sa mi to nepáči. Je to moderná škatuľa, nezachovali historickú fasádu, ktorá mohla byť inak zachovaná,“ vysvetlila svoje rozhorčenie Zuzana. Budovu prirovnali aj k protilietadlovému krytu.


Tibor sa domnieva, že obnovená budova vyzerá ako garážový dom a myslí si, že sa pri rekonštrukcii vôbec nemyslelo na zachovanie pôvodného stavu, pričom spomína jej kolorit a zjav. „Ak to teraz zbúrajú, nikomu to nebude chýbať,“ uviedol.

„Aký krásny park sa mohol urobiť v tejto lokalite. Ale keď developer potreboval zarobiť, cesta sa našla,“ myslí si Erika, na čo reagovala aj autorka príspevku. Vysvetlila jej, že park sa nachádza vo vnútri bašty a dodala, že je tam aj kaviareň, lavičky a stromy.


Zaznievali aj názory, že budovy mali zrekonštruovať s ohľadom na jej históriu, pričom inšpiráciu hľadali v zahraničí. Používateľ Jan uviedol príklad z Nemecka a Poľska, kde podľa jeho slov aj 80 rokov po vojne opravujú budovy tak, aby ich priblížili historickému centru.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: