Ku maratóncovi v Starom Meste sa presunuli ľudia bezdomova. Okolie začala monitorovať mestská polícia


Foto: Ku maratóncovi v Starom Meste sa presunuli ľudia bezdomova. Okolie začala monitorovať mestská polícia Foto: Facebook/ MČ Košice-Staré Mesto-oficiálna stránka

V uplynulých dňoch si prednosta úradu košického Starého Mesta všimol počas cesty do práce vychádzajúcich ľudí z kríkov v tesnej blízkosti Pamätníka maratónu mieru. Vysvitlo, že pri pamätníku sa nahromadilo oblečenie, textílie, plastové tašky aj kartóny a ľudia bez domova si z nich vytvorili ležovisko. 

Pracovníci verejnoprospešných prác ihneď nakopený odpad odstránili a mestská časť kontaktovala Správu mestskej zelene s prosbou upraviť kríky tak, aby pod nimi nebolo možné prespávať. „Zároveň sme požiadali mestskú políciu, aby priestor pamätníka monitorovala v nočných hodinách,“ dodáva samospráva.

Podľa ich slov sa podobné problémy riešia často. „Lokalitu Pamätníka maratónu mieru sme zverejnili, lebo je atypická, denne likvidujeme ležoviská v rôznych lokalitách,“ píše mestská časť na sociálnej sieti.


Problém s bezdomovectvom je však viditeľný v celom meste. Najčastejšie sa títo ľudia uchyľujú pod mosty, zarastené oblasti, podchody či výklenky budov. Metropola východu zároveň eviduje až 13 nelegálnych osídlení a ako jediní sa tejto problematike venujú aktívne. Aj práve preto sa Košice zaradili medzi vybrané európske mestá, kde prebehne koordinované sčítanie ľudí bez domova, ktoré poskytne dôležité údaje potrebné pre efektívnejšie adresovanie pomoci ľuďom žijúcim na ulici.

Projekt nadväzuje na Registračný týždeň rodín v bytovej núdzi, ktorý sa v Košiciach uskutočnil ešte v roku 2021. Vtedy sa mestu podarilo zmonitorovať 310 rodín, z ktorých 37 sa podarilo začleniť do programu Housing first. Tentokrát sa sčítanie zameria aj na jednotlivcov prespávajúcich na ulici.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: