Od novembra museli vodiči cestovať desiatky kilometrov navyše. Most vo Vojanoch je opäť prejazdný


Foto: Od novembra museli vodiči cestovať desiatky kilometrov navyše. Most vo Vojanoch je opäť prejazdný Foto: Facebook/Košický samosprávny kraj

V novembri minulého roka bol most M1683 vo Vojanoch uzatvorený kvôli jeho havarijnému stavu. Kvôli tomu boli vodiči prechádzajúci týmto úsekom nútení využívať niekoľkokilometrové obchádzky, čo zaťažovalo iné cestné úseky a vodiči tým strácali veľa času. 

Keďže rekonštrukcia mostného úseku potrvá viac než rok, Košický samosprávny kraj podstúpil kroky, ktoré by viedli k opätovnému sprejazdneniu mosta. V posledných týždňoch sa preto vykonali práce na podopretí nosníkov, aby bola nosná konštrukcia zosilnená a prejazd bezpečný. Vďaka tomu je od piatka 14. júna most prejazdný, pre vodičov však platia viaceré dopravné obmedzenia.

Prejazd je riadený striedavo v jednom jazdnom pruhu prostredníctvom semaforu, pričom vodiči musia povoliť nohu z pedála, keďže rýchlosť na moste je znížená na 10 kilometrov za hodinu. Zákaz vjazdu majú ťažké vozidlá prevyšujúce 22 ton, pre ktoré sa odporúča obchádzaková trasa vedúca cez obce Stretava, Palín, Oborín alebo Trhovište.


Náklady na rekonštrukciu mosta sa odhadujú na viac ako 2,1 milióna eur. Kraj ich bude financovať z vlastného rozpočtu. „Aktuálne sú odstránené nosníky a časti poškodenej nosnej konštrukcie. Nasledovať bude sanácia spodnej stavby mosta a rekonštrukcia opôr. Práce budú prebiehať v dvoch etapách, po poloviciach, tak, aby bol možný prejazd vozidiel vždy v jednom jazdnom pruhu. Pôvodné nosníky budú nahradené novými, železobetónovými,” priblížila župa.

Na novom moste sa tiež osadia nové bezpečnostné zariadenia, zábradlie či zvodidlá. Vodiči budú jazdiť aj po novej asfaltke v dĺžke okolo 200 metrov. 
V okolí sú plánované aj spätné úpravy terénu.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: