Ľuďom sa nepáči vysvetlenie nehody zo strany RegioJetu. Zlyhal ľudský faktor alebo sú na vine chybné vozne?


Foto: Ľuďom sa nepáči vysvetlenie nehody zo strany RegioJetu. Zlyhal ľudský faktor alebo sú na vine chybné vozne? Foto: Facebook/HZS Pardubického kraje

Tragická zrážka vlakov v českých Pardubiciach, ktorá si vyžiadala štyri obete, vyvoláva aj naďalej množstvo otázok. Podľa prvotných informácií, ktoré sa objavili krátko po nehode, mal rýchlik smerujúci do Košíc minúť návestidlo v polohe zakázujúcej jazdu, čím sa ocitol na rovnakej koľaji ako nákladný vlak. „Hovoril som si, že ide na nesprávnu koľaj, svietila zelená. Zrazu (nastala) rana a vlak zastal,“ vypovedal jeden zo svedkov nehody pre Noviny.cz.

Obaja rušňovodiči čelnú zrážku prežili, tragicky však zahynuli dve Slovenky a dve Ukrajinky, ktoré sa v čase nehody nachádzali v lôžkových vozňoch. Spoločnosť RegioJet dospela k zisteniu, že príčinou úmrtia týchto štyroch cestujúcich bolo zlomenie rámu medzi prvým a druhým kupé.

K tejto konštrukčnej vade dospeli na základe porovnania tejto nehody s nehodou zo Salzburgu spred šiestich rokov, kedy bol lôžkový vozeň ÖBB rovnakého typu a od toho istého výrobcu poškodený rovnakým spôsobom. Z tohto dôvodu sa rozhodol dopravca definitívne stiahnuť všetkých trinásť spacích vozňov rakúskeho typu.


Pod našim článok informujúcim o nehode sa na sociálnej sieti rozbehla rozsiahla diskusia, pričom mnohým sa vysvetlenie RegioJetu nepozdáva. „,Kôli konštrukčnému nedostatku’ povedal chytrák,” znie jeden z komentárov. „To akože teraz to zvalia na technickú príčinu, nie na prejdenie a nerešpektovanie návestidla zakazujúceho jazdu?“ napísal Jozef. „A to, že sa dva vlaky ocitli na jednej koľaji, to teraz nevadí nikomu. Nikto nebol na vine, len ten vagón. Na začiatku vraveli, že rýchlik prehliadol červenú, teraz to není pravda?” pýta sa Ivo. „Príčinou smrti rozhodne nebola konštrukčná vada vozňa, ale chyba ľudského faktoru na dispečingu, ktorý na jednu koľaj pustil dva oproti sebe idúce vlaky,” tvrdí Roman. „Keby tam bol akýkoľvek vozeň, zrejme by to dopadlo veľmi podobne,” myslí si Rudolf. Je však dôležité poznamenať, že vyšetrovanie nehody nie je ešte ukončené, a tak je na definitívne závery ešte priskoro. 


Dve rany pre jednu rodinu

Jednou z obetí nehody bola aj 55-ročná Jana, ktorá smerovala za svojou rodinou. Toho sa, žiaľ, nedožila.  „Veľmi skoro si odišla. Prešlo pár týždňov, čo sme spolu rozprávali a nemôžem uveriť tomu, že si bola na ceste za rodičmi a už si k nim nedocestovala… Odpočívaj v pokoji Janka!” napísala Ivana na sociálnej sieti. Rodina tak utrpela ďalšiu bolestivú stratu po tom, čo im mal v máji tragicky zahynúť aj syn.Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: