Svetový úspech nemocnice v Šaci. Implantáciou srdcovej chlopňe získala svetové prvenstvo


Foto: Svetový úspech nemocnice v Šaci. Implantáciou srdcovej chlopňe získala svetové prvenstvo Foto: nemocnicakosicesaca.agel.sk

Kardiocentrum Agel v košickej Šaci sa môže pýšiť svetovým prvenstvom. Ako prvým na svete sa im podarilo úspešne implantovať aorálnu protézu u pacientky, ktorá mala vrodenú chybu srdca a jej aorta bola výrazne rozšírená. Pricestovala zo západného Slovenska nakoľko v iných kardiocentrách nebolo možné úkon zrealizovať.

Aortálna stenóza, teda zúženie chlopne, je pomerne častá diagnóza. Väčšinou sa ale vyskytuje u starších pacientov. Žena, ktorej novú srdcovú chlopňu implantovali je však špecifický prípad, je mladá a už v minulosti musela podstúpiť špeciálne zákroky kvôli vrodenej srdcovej vade.

Tá postupom času viedla až k poškodeniu aortálnej chlopne, k jej zúženiu a zhoršeniu zdravotného stavu. „Vzhľadom na svoju základnú diagnózu má však veľmi neštandardné anatomické pomery a veľmi veľký prstenec aortálnej chlopne. To až natoľko, že doteraz do takého veľkého prstenca si nikto na svete netrúfol implantovať novú srdcovú chlopňu,“ vysvetľuje lekár Anton Farkaš. 

Zákrok košickí lekári konzultovali aj s detskými pracoviskami v Prahe a vo Varšave, ktoré sa na liečbu vrodených chýb srdca špecializujú. „Súčasne sme CT nález pacientky skonvertovali do rozšírenej reality a celú procedúru sme konzultovali aj s výrobcom protézy a implantačným proktorom,“ hovorí kardiológ Jaroslav Januška.   

Neskôr tím lekárov odprezoval svoje skúsenosti z jedinečného zákroku aj množstvu zahraničných odborníkov a kolegom z USA, ktorí si pýtali rady, ako postupovať pri takýchto prípadoch u pacientov. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: