Obyvatelia Gemera možno opäť uvidia čistú vodu. Ekologickú katastrofu rieky Slaná pomôže zvrátiť dotácia od vlády


Foto: Obyvatelia Gemera možno opäť uvidia čistú vodu. Ekologickú katastrofu rieky Slaná pomôže zvrátiť dotácia od vlády Foto: noviny.sk

Na Gemer mieri 1,5 milióna eur. Finančné prostriedky schválila vláda Slovenskej republiky na stabilizáciu ekologickej katastrofy spojenej s toxickým zamorením rieky Slaná. Tá je posledné dva roky kontaminovaná a sfarbená dočervena, k čomu viedlo vyhlásenie mimoriadnej situácie v troch okresoch - Rožňava, Rimavská Sobota a Revúca, ktoré stále trvá.

Stav rieky Slaná sa v poslednom období ešte viac zhoršil, keďže sa objem vytakajúcich železitých vôd z bývalej sideritovej bane v obci Nižná Slaná zvýšil. Ministerstvo hospodárstva avizovalo, že výtok znečistených vôd narástol z dvoch litrov za sekundu až na päť.

Pred pár dňami preto schválili materiál, ktorý zabezečí financovanie záchranárskych banských prác, s ktorými sa má začať už v najbližších mesiacoch. Ich cieľom má byť odklonenie vtekajúcej vody do bane, čím sa zníži jej objem a tým pádom aj prislúchajúce environmentálne škody, ktoré so sebou kontaminované toky prinášajú. Práce budú prebiehať na povrchu ale aj v podzemí.

Aktivista Tibor Varga pre noviny televízie Joj upresnil, že za jeden deň vtečie do rieky približne osem kilogramov arzénu, čo predstavuje smrteľnú dávku pre 80-tisíc ľudí. Banské záchranné práce preto oceňuje, avšak podľa neho je potrebné realizovať aj výstavbu úpravne vody, prípadne sedimentačných nádrží, pretože bez nich bude aj naďalej vtekať do rieky množstvo toxínov, hoci v menšom množstve.

 

Prečítajte si viac: