Mesto vyšlo s kožou na trh. Čo sa ukrýva pod spievajúcou fontánou? Košice sa chvália najmodernejšou technikou


Foto: Mesto vyšlo s kožou na trh. Čo sa ukrýva pod spievajúcou fontánou? Košice sa chvália najmodernejšou technikou Foto: Facebook/ Košice - Mesto Košice

Spievajúca fontána v srdci Košíc je pastvou pre oči. Súhra farieb a hudby dotvára kolorit mesta najmä v noci, kedy si domáci aj turisti môžu užiť jedinečnú atmosféru kaviarní a historického ducha mesta. Čo však v skutočnosti stojí za týmto nádherným divadlom? Mesto Košice ukázalo, čo ukrýva Spievajúca fontána pod zemou.

„Spievajúca Fontána okrem toho, že svieti a hrá, má aj najmodernejšiu technológiu,“ osvetlilo mesto na sociálnej sieti. Ako mesto dodáva, spievajúca fontána je prvou autonómnou fontánou v metropole východu. „Nielenže má omnoho viac dýz, svetiel, či funkcií, ale čo je podstatné, všetko to riadi najmodernejšia technológia,“ doplnili.

Galéria: 8 fotiek

Fontána prešla celkovou rekonštrukciou, je z nej slovenský unikát 

Primárnym cieľom rekonštrukcie jednej z dominánt historického námestia Košíc bola úplná modernizácia technológie fontány. Vo vode fontány tak môže mesto po novom premietať aj zábery z neďalekého divadla. „Nová technológia priniesla nové možnosti efektov a najväčším unikátom je projekcia na vodu priamo z divadla - obraz aj zvuk v reálnom čase, a to je na Slovensku unikát,“ priblížilo mesto s tým, že túto myšlienku vôbec po prvýkrát predniesol ešte exprimátor a bývalý prezidents Slovenskej republiky Rudolf Schuster. 

Galéria: 8 fotiek

Fontána tak vďaka rekonštrukcii môže hrať celou škálou farieb, pričom pôvodne mohla byť osvetlená len štyrmi farbami. V jej útrobách sa po modernizácii skrýva najmodernejšia technika, ktorá riadi celú prevádzku.


Galéria: 8 fotiek
 

Ako mesto dodalo, v priebehu rekonštrukcie tak celú funkciu fontány vložili do rúk mladíkov, „ktorí si svoje schopnosti úspešne otestovali už na Plávajúcej fontáne v Mestskom parku“. Nová technologická výbava tak podľa mesta disponuje 40 čerpadlami a 750 dýzami s rôznymi priemermi. „Stredová dýza dokáže vychrliť vodu do výšky 24 metrov, čo je viac, než koľko dosahuje erupcia herlianskeho gejzíru,“ pochválil sa magistrát.

Galéria: 8 fotiek


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: