VIDEO: Autentické zábery zrážky vlakov v Pardubiciach. Náraz RegioJetu s náklaďákom zaznamenala kamera


Foto: VIDEO: Autentické zábery zrážky vlakov v Pardubiciach. Náraz RegioJetu s náklaďákom zaznamenala kamera Foto: YouTube/ Zdopravy.cz

Štvrtková nehoda v Pardubiciach, pri ktorej sa zrazil osobný vlak RegioJet smerujúci z Prahy do Košíc s nákladným vlakom, otriasla celým Českom aj Slovenskom. Nešťastie si napokon vyžiadalo štyri obete, pričom dve boli zo Slovenska. Na verejnosť sa dnes dostali zábery z času, kedy do seba vlaky narazili. Priemyselná kamera zaznamenala presný okamih aj miesto zrážky.

Aj keď podľa svedectiev a záberov všetko naznačuje tomu, že rušňovodiči oboch súprav sa snažili brzdením zrážke zabrániť, ich snaha bola nedostatočná. Zábery z priemyselnej kamery naznačujú, že zrážka nebola až taká silná, vlaky sa proti sebe rútili relatívne pomaly.

Ako uviedol portál Zdopravy.cz, vlaky sa proti sebe v čase zrážky rútili rýchlosťou 30 až 40 kilometrov za hodinu. Vyšetrovanie nehody však u našich západných susedov aj naďalej pokračuje.

Rýchlosť nie je jediný faktor

Podľa učiteľa fyziky Jozefa nie je rýchlosť jediným deštrukčným faktorom pri zrážke dvoch objektov. Zásadná je podľa jeho slov hybnosť. „Pri hybnosti nie je podstatná len rýchlosť objektu, no aj jeho hmotnosť. Predpokladám, že obe vlakové súpravy mali v čase zrážky hmotnosť rádovo v tonách. Aj pri menšej rýchlosti teda mohlo dôjsť k nešťastiu. Pri takto ťažkých objektoch im rýchlosť pri náraze len dodáva na sile,“ vysvetlil.

Prečítajte si viac: